| Luiza_2688 a întrebat:

Prin luna aprilie a acestui an am facut un control oftalmologic si a trebuit sa imi fac ochelari cu dioptrii de -0, 25 pe care trebuie sa ii port la televizor calculator si cand citesc. Ei bine, zis si facut.Numai ca uneori nu pot sa suport ochelarii la ochi.Si acum, de ceva timp ma dor ochii mai tare si vederea mi-e mai slaba. Ce ar trebui sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

In mod normal, la dioptriile astea nu se recomanda ochelari. Ideea e ca orice om poate sa aiba vederea afectata cand e obosit, mai exista erori de diagnostic, etc, si de asta se recomanda ochelari doar de la 0, 50 in sus.

| darrio2007 a răspuns:

Va trebui sa iti iei ochelari speciali pentru calculator si pentru citit.

| cici a răspuns:

Cred ca ochelarii erau prea tari.la control se pun picaturi in ochi pentru dioptrii corecte.merge foarte bine ca tratament triovit cu luteina timp de o luna.pe mine m-a ajutat.

| ella_6981 a răspuns:

Du'te la un control...