| MyhayTzA_1373 a întrebat:

Problema cu dentistul :
Am fost astazi la dentist, dupa ce azi noapte nu am putut dormi din cauza unei masele.
Dupa ce mi-a curatat ce era acolo, mi-a si pus plomba.
E bine asa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Depinde. Daca caria nu este prea profunda si nu ti-e afectata pulpa, atunci nu trebuie sa-ti scoata nervul si maseaua se poate plomba fara grija. Puteai vorbi cu medicul ca sa stii ce ti-a facut si daca este nevoie de alte operatii.

10 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Normal ca e bine daca medicul a constata ca trebuie plombata asta a si facut

| ioana1704 a răspuns:

Dr ste ce are de facut. poate totusi trebuia sa-ti puna un pansament si dupa cateva zile plomba definitiva!

| Minks a răspuns:

Pai ce vroiai sa iti faca? Daca nu te mai doare e bine, de unde sa stiu eu. Care e problema?

Răspuns utilizator avertizat
| Alessio_8778 a răspuns:

Ti-a plombat-o? eu cred ca ti-a pus pansament. daca te doare e posibil sa ai infectie

| Allkin a răspuns:

Salut! Daca este vorba de o carie minora atunci din ce ai descris tu medicul dentist si-a facut meseria corect.Acum cat timp o sa tina plomba (cred ca e provizorie oricum) nu stim.Incearca sa nu mananci pe partea in care se gaseste maseaua cu pricina cateva zile pentru ca plomba sa se lipeasca bine si sa tina cat mai mult.Bafta!

| YuLyan123 a răspuns:

Da ca doar doctorul stie ce face.
Si eu am plomba si nu patesti nimic (parca o sa trebuiasca sa o shimbi cand cade sau la 18 ani)

| MyhayTzA_1373 explică:

Am uitat sa specific ca inca ma doare...

| MyhayTzA_1373 explică:

Eu am intrebat pentru ca nu stiam, pana acum nu am avut probleme de genul acesta. In plus doctorul nu mi-a zis ca trebuie sa ma mai duc si alta data.
P.S. Am trecut de 18 ani happy

| ViorilisMel a răspuns:

Pai daca el asa a facut si e dentist inseamna ca e bine! De ce nu l ai intrebat pe el ca sa fii sigur pentru ca noi, cei de pe TPU nu avem sa stim cat de grava era caria ta! Poate ca daca nu ai putut dormi o noapte din cauza unei carii inseamna ca ai avut puroi sau ca iti era atacat si nervul.Parerea mea e ca, in acest caz, trebuia sa faca mai mult decat sa curete si sa plombeze.multi dentisti fac treaba numai ca sa o faca si sa iti ia banii! Eu am avut destul de multe carii si mi le am facut de 2 ori pana am ajuns la un doctor bun care sa mi lucreze pe canal...si mi a lucrat cam un an, dupa care mi a pus plomba! Dar daca e vreo problema cu modul in care ti a tratat maseaua asta se va vedea in timp zic eu sau mai indicat ar fi sa faci o radiologie dentara pe care un stomatolog ar trebui sa o "citeasca "corect, in sensul ca poate vedea daca e in regula maseaua ta!happy