| Scumpikkka00 a întrebat:

Buna seara TPU. Am o problema. Vara trecuta m-am dus la dentist si mia curatat o masea si mia curato si mai pus un fel de pansament. Acum, pansamentul s-a dus si a inceput sa am dureri infernale. Nu am putut dormi din cauza asta. Dati-mi niste idei cum sa fac sa se mai linisteasca macar putin.

Răspuns Câştigător
| paulacarry a răspuns:

BUNA! Pai ai pute sa cauti pansamentul la farmacie si sa mergi la dentist.Pana atunci ia calmante si daca se infecteaza antibiotic.Pentru durerile de peste zi ia algocalmin.Bafta!

| Scumpikkka00 explică (pentru paulacarry):

Eu iau o fiola, nu stiu exact cum se numeste si o tin pe o parte unde e maseaua si amorteste sau iau norofen. Multumesc de sfat. :*

3 răspunsuri:
| Mareacluj a răspuns:

In primul rand ia un algocalmin pentru durere, ca nu e deloc placut, poti folosi si un spray numit LidocaYn, il gasesti la farmacie si amorteste. in al doilea rand schimba urgent dentistul. Un dentist care iti lasa pansamentul de vara trecuta pana in prezent nu e normal. pansamentul se lasa doar pe durata lucrarii (curatire, antibiotic, eventual, devitalizare), dupa care se pune plomba propriuzisa. asta dureaza in principiu max.o luna.