| Ioanagrrrr a întrebat:

Problema mea este că mă consider proastă și psihopata în același timp.Am impresia că toți mă folosesc pentru că mereu eu le dau de copiat( fiind cea mai deșteaptă din clasa) și ei nu întotdeauna.Uit multe lucruri. Uneori când gândul că sunt psihopata dispară este totul ok,dar când apare, am o senzație de îmi imaginez cum sparg lucruri cum pur și simplu nu pot suporta gândul ăsta.Si mereu îmi apar Imagini in cap și uneori rad de la ele alte ori plâns.Si mereu vorbesc cu mine însumi in cap.Un monolog interior.Ce poate fi ăsta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alex15ccc a răspuns:

Nu, in niciun caz, bolile mentale (shizofrenia) au simptome grave si nu sunt usor de ignorat, de exemplu auzul unor voci imaginare, halucinatii, pierderea contactului cu realitatea.

11 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu cred ca esti psihopata doar din atata lucru. Probabil te simti singura si incerci sa umpli golul ala comunicand cu tine insati

| Ioanagrrrr explică (pentru Adry05):

Adică monologul asta interior e normal?

| Adry05 a răspuns (pentru Ioanagrrrr):

Da

| Ioanagrrrr explică (pentru Adry05):

Care

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ioanagrrrr):

Si eu eram la fel la scoala.Acuma te rog raspunde aici la ce te-am intrebat in privat...
e f serioasa treaba

| Ioanagrrrr explică (pentru anonim_4396):

Ai scăpat de asta?

| Ioanagrrrr explică (pentru anonim_4396):

Serios tu parca ai incerca să găsești date personale despre acea persoana.Nu mi-a spus nimic.Nu am comunicat. Vrei sa te răzbuni sau ce.Asa am înțeles eu

| Donsavas a răspuns:

Toti purtam monologuri.
Stii cum se spune, unde e inteligenta multa e si puțin de prostie. Accepta te asa cum esti! Esti cat se poate de normala.

| alex15ccc a răspuns:

Cauta pe google despre psihopatie, este o "boala" foarte rara si grava. e ok sa le dai sa copiezi colegilor, dar cu limita, altfel o sa fii luata drept proasta.
asa e in pubertate, respectiv adolescenta, schimbarile de dispozitie bruste sunt normale.

| GeneviveJ a răspuns:

Ai incercat sa discuti cu cineva din familie problema asta? Sau cu prietenii tai? Esti o fire mai inchisa in tine din cate vad dar in acelasi timp vrei sa te apropii de ceilalti pentru ca vrei sa ii ajuti. Trebuie sa te eliberezi de gandurile pe care le ai si sa vorbesti cu cineva apropiat tie. Nu te considera proasta pentru ca ajuti. Dar incearca sa nu iti faci o obisnuinta din asta mai ales daca nu e reciproc si ceilalti nu o fac pentru tine. Eu cred ca trebuie in primul rand sa vorbesti cu cineva apropiat tie sa ii explici exact ce simti si cum te simti, si cu monologul interior si tot. Si daca crezi ca aceasta situatie te depaseste, impreuna cu cineva drag puteti discuta ideea de a merge la un psiholog, el te va asculta si iti va da sfaturi. Iar daca problemele persista exista medici in domeniul asta care te pot ajuta.

| Ioanagrrrr explică (pentru GeneviveJ):

Am incercat sa vorbesc.Eu mă confrunt cu stările astea de 9 luni.Plus că Am avut stări când mergeam pe drum și nu înțelegeam nimic.Eu am crezut că totul o sa fie normal.Dar nu știi ceea ce am eu este vreun început de boala mintală?

| alex15ccc a răspuns (pentru Ioanagrrrr):

Nu, in niciun caz, bolile mentale (shizofrenia) au simptome grave si nu sunt usor de ignorat, de exemplu auzul unor voci imaginare, halucinatii, pierderea contactului cu realitatea.