supadeceapa
| supadeceapa a întrebat:

Voi cum gândiți? Aveți un monolog interior (vorbiți în mintea voastră, în propoziții complexe) sau gândiți în concepte, imagini etc?

Știați că există oameni care nu își pot imagina sau aminti cum arată diverse lucruri?

Și care atunci când citesc, nu au un monolog în mintea lor, ci doar văd cuvinte cum le plutesc prin minte?

15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pot gandi vizual sau mintal dar imi place sa imi imaginez viitorul in format real

| Simpatic a răspuns:

Cred ca majoritatea oamenilor si aici excludem retarzii, vorbesc cateodata cu sine insisi, ca un monolog interior al gandului si vizualizeaza in imagini/succesiune de imagini aminitirile ori contureaza anumite trairi chiar si lucruri imaginar, cand visezi iarasi e film are sonor si toate cele mai putin regie, ca ar fi culmea sa visezi text eventual text in format. docx, asta e pentru corporatristi, ai prins-o?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Creierul gandeste, nu stiu exact procesul, insa da... emana un fel de voci in capul meu. Insa sunt constient cand acestea apar, uneori. Sau niste imagini, cum ai spus acolo. Sau senzatii sau diferite forme, sau cartofi.

| Celcestietot a răspuns:

Am un monolog interior, monologul care a creat contul acesta.

| Frank51 a răspuns:

Cred ca toate creierele functioneaza la fel, diferenta este omul. Partea aceea care controleaza creierul. Evident capacitatea creierului este influentata de genetica precum si de alti factori.

Atunci cand te gandesti sa faci ceva anume, ai patit sa te opresti sa zici: "Noo, bad boy, back off buddy"? laughing

| Nemessys a răspuns:

Eu nici macar nu gandesc si tu-mi spui mie de cuvinte plutitoare si chestii.

| PainTech a răspuns:

Unde monolog? E de-a dreptul o ceartă interioară.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E misto sa porti conversatii complexe cu vocile din cap. Ok nici chiar asa
Dar un monolog... da.

| Dragosdoar a răspuns:

Cam foarte mult cu monologul, chiar cateodata prea mult, si de fiecare intr-un ton diferit. De multe ori ma las cuprins de ganduri si odata ce vorbesc cu mine insumi, deja sunt in alte lume, si utie asa imi fac memoria varza

| Teffan a răspuns:

Cand sunt singur, vorbesc cu voce tare, cu mine insumi.
Nu imi place sa gandesc fara sa deschid gura.Monologul meu mi-l imaginez ca si cand s-ar adresa cuiva sau unei multimi de oameni.

| Osneros a răspuns:

Le pot face pe ambele, dar default e monolog.

| Saiko10 a răspuns:

Este studiat ca oamenii inteligenti, in medie, vorbesc cu ei mai mult.

| Marycel a răspuns:

Cred că ai băut ceva mai mult ca sigur ai dat-o pe teoria conspirației?

| supadeceapa explică (pentru Marycel):

Nu e nicio conspirație, mintea umană e complexă și nu funcționăm cu toții la fel.