| anonim_4396 a întrebat:

Problema mea este ca nu pot sa dorm! Mananc devreme, stau la calculator pana la 12-1-2 apoi ma pun in pat si incerc sa dorm! Nu pot sa dorm pentru ca ma gandesc la tot felul de lucruri! Ori st prea suparata, ori st prea preocupata cu anumite subiecte si ma gandesc numai la ele! In unele noptii adorm pe la 3-4 si ma trezesc la 10-11! Dar in alte noptii nu dorm deloc si st foarte obosita ziua urmatoare! Ma puteti ajuta cu ceva? Cunoasteti niste pastile, ceaiuri sau orice altceva care ma poate ajuta sa dorm?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| emilia1980 a răspuns:

In primul rand nu sta asa mult la calculator, cand te pui la culcare incearca mereu sa ti imaginezi(sa visezi)ceea ce ti place mai mult, imagineaza particularele cele mai mici...eu sufeream de aceeasi problema doar asa reuseam sa dorm... un pic de muzica usoara, un pahar de lapte caldut, o imaginazie frumoasa.noapte buna.

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
În afară de calculator nu mai ai şi alte activităţi?
Practică un sport, fă-ţi un program peste zi: citit, plimbat, curăţenie în casă, udat florile, etc. şi vei vedea că poţi să dormi şi noaptea.
Seara înainte de culcare o cană cu lapte dulce sau ceai de tei.
Pa, pa.

| Zenithf a răspuns:

Ceaiul de hamei este bun pentru somn (ceaiul, nu berea). big grin
Schimba-ti "ritualul" dinaintea culcarii, nu te ajuta deloc ca stai cu orele la calculator inainte. Este mai bine sa faci o plimbare, sa aerisesti bine dormitorul, sa ai grija ca asternuturile sa fie mai reci sau te culci pe jumate uda, este mult mai confortabil atunci cand organismul incearca sa se incalzeasca si vei adormi mai usor. O lectura usoara si o cana cu lapte cald, indulcit poate cu miere...

| Viviannnnnna a răspuns:

Desenezi graffiti, numele tau dar cu anumite decoratii...eu asta fac...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Seara ai putea sa faci cate o plimbare! apoi poti sa bei un ceai de tei sau un pahar de lapte cald! o sa te ajute! pe mine m`a ajutat

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da.dormicum se numeste dar ai grija sa nu devii dependenta ca e grav.eu le-am luat cam vreun an de zile

| BitchImfabulous a răspuns:

Mie mi se intampla asta cand stau prea mult seara la calculator, sau cand stau mai tarziu cu vreo 2-3 ore fata de ora cand ma culcam normal sau cand ascultam la casti seara tarziu mai mult asa.
Incearca sa nu te mai gandesti la nimic, bea lapte cald seara si culcate mai devreme daca vezi ca nu poti adormi altfel.

Răspuns utilizator avertizat