| AnnonymusIsNotAvailable a întrebat:

Problema mea este următoarea : primul meu ciclu menstrual a fost pe 1 iunie 2012, eu avand 15 ani. In acea luna m-a tinut 8 zile,cu menstruatie abundenta, apoi mi-a venit în iulie de 2 ori, abundent timp de 8 zile in ambele dăţi si ultima oara in august 7 zile. De atunci,nu mi-a mai venit, asta in semnand 8 luni. Credeţi că e o dereglare hormonala sau o amenoree? Care ar fi urmarike daca nu o tratez?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Având în vedere că eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, e POSIBIL să fie vorba de dereglările inerente "începutului".

În general, primele 5 menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1 an, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.

Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a va veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.

Se poate să fie aceeaşi situaţie şi în cazul tău.

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Totuşi, având în vedere că menarha apare ( în general ) între 11-15 anişori şi la tine era vorba de perioada "limită", iar acum ai aproape 16 anişori şi ÎNCĂ persistă această întârziere, e posibil să fie vorba de o dereglare hormonală ( care cauzează amenoreea )!

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, stres, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă, din diverse cauze : răceală abdominală ( NU răceala "comună" ) sau răceală la ovare ( anexită ), infecţie, medicamente, etc., este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă medicală"!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - dacă au mai fost astfel de întârzieri şi în trecut - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană sau una vaginală pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic ( din 3 în 3 luni ).

Dacă NU este chist atunci îţi va prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-ţi vină regulat menstruaţia.

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este o amenoree care probabil se datoreaza unei dereglari hormonale. Dat fiind ca esti la inceput, mai poti amana investigatiile si tratamentul cateva luni, dar daca pana in vara nu apare menstruatia, va trebui sa faci o ecografie genitala pentru a vedea cauza. Daca nu te tratezi la timp (adica incepand de pe la 16 ani), risti sa nu poti avea niciodata copii.

| mona a răspuns:

Esti la inceput si e normal sa nu iti vina regulat, cred ca e dereglare hormonala care se va regla cu timpul

| Azµre a răspuns:

Ar fi bine să vezi un medic nu ar strica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Sunt dereglări hormonale.
Poţi începe să consumi ceai de creţişoară, stimulează apariţia menstrei.
Te pup!

| AnnonymusIsNotAvailable explică (pentru anonim_4396):

Stii cumva ce urmari ar avea daca nu tratez aceasta dereglare/amenoree?

| mary4048 a răspuns:

Adolescenta este perioada in care ciclul nu este regulat intotdeauna..nu ar strica totusi un control medical!

| zHeArTz a răspuns:

Exista medic, mai bine ii pui lui intrebarile astea nu noua.

| AnnonymusIsNotAvailable explică (pentru zHeArTz):

Am cerut o parere nu un diagnostic. Nu iti convine, nu te obliga nimeni sa raspunzi.

| Sanziana00 a răspuns:

Daca primul ciclu menstrual a fost anul trecut, nu te ingrijora! Menstruatiei ii poate lua 2-3 ani sa se regleze. Este ceva absolut normal, deci poti sta linistita. :*