| FoundYouLover a întrebat:

PROBLEME DE DIGESTIE, AJUTOR, NU STIU CE SA MA MAI FAC! Mananc cu cate 3 ore inainte sa ma culc seara, evit prajelile seara, mananc putin, dar este in zadar! Pana la 23:00-00:00 noaptea, cand ma culc, in fiecare seara, totul este in regula. Dar in fiecare noapte pe la 3:00 ma scol cu niste arsuri gastrice si cu o balonare care nu vor sa treaca cu toate pastilele si leacurile babesti din lume. N-am bani nici sa merg la doctor, ca sunt somera, va rog, ajutati-ma, chiar nu stiu ce sa ma mai fac! Vreau si eu sa pot dormi macar o noapte calumea, nu prost, nu sa trebuiasca sa aman alarma a doua zi ca sunt zombie de somn si sa nu fiu buna de nimic apoi a doua zi! Ce-mi recomandati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai probabil o gastrita sau reflux gastro-esofagian agravat de tratamentele aiuristice. Daca esti somera, esti asigurata deci consultatia este gratuita.

| alessia5158 a răspuns:

Un consult la un medic gastroenterolog! Poate fi orice : gastrita, ulcer gastric, litiaza biliara, esofagita.

Daca esti somer indemnizat, ai asigurare de sanatate iar consultatia la specialist este gratuita( cu bilet de trimitere de la medicul de familie).
De asemeni, daca esti casatorita iar sotul este angajat sotul beneficiezi de asigurare de sanatate( in calitate de coasigurat) fara sa trebuiasca sa contribui/platesti asigurarea de sanatate.

| BiuL a răspuns:

Esti somera, asta inseamna ca primesti un ajutor de somaj, nu? Atunci esti asigurat. Te duci la medicul de familie, iti da trimitere si nu te costa nimic.
Altceva nu stiu ce sa zic iti, nu stiu ce ai. Poti incerca nuaptea dupa ultima masa sa iei un triferment, asta ajuta digestia, fa cateva zile asta, daca nu merge tot asa inainte de culcare ia un dicarbocalm tot asa cateva zile. Daca nu merge insamna ca ai ceva mai grav decat o bila lenesa sau un exces de acid si nu scapi de consultul medical...

| andreea25ani a răspuns:

Sall si eu am 25 ani si am gastrita si ma mai trezesc in jur de ora 2-4 noaptea si ma doare ingrozitor stomacul dar am fost la medic si mi-a recomandat sa tin post timp de o saptamana si sa beau multe lichide ca imi va spala stomacul de toxine.insanatosire grabnica! fundita?