| ÎngerCretin a întrebat:

In fiecare dimineata ma trezesc obosit. Daca seara ma culc la 10 ma scol la 8, daca ma culc la 11 ma scol pe la 9 iar daca ma culc pe la 9 (foarte rar) ma scol pe la 6. Odata ce deschid ochii, nu mai pot adormi la loc, indiferent de situatie. Ce pot face a fi mai odihnit sau a dormi mai mult? Am auzit ca "somnul de la ora 9 e cel mai odihnitor" dar la mine nu e valabil, si ca unui copil ii trebuie cel putin 10 ore de somn. Va rog, ajutati-ma!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MMihai a răspuns:

Nu ești singurul, care zice așa ceva.
Poate ar fi bine să vorbești și cu un medic, și să vezi ce îți zice și ăla.

6 răspunsuri:
| karsivan a răspuns:

Mergi la doctor si fa ceva analize la sange poate oboseala ta este legata de ceva afectiune la ficat sau vreo anemie, ori pur si simplu de vreo lipsa de ceva gen magneziu etc

Răspuns utilizator avertizat
| OkAyAn a răspuns:

Buna
Eu in wichwnd ma trezesc de fiecare data (daca ma culc dupa ora 00:00 pana in 03) pe la ora 10.
Iar daca ma culc mai devreme de 11(seara) sau 12(seara) ma trezesc mai tarziu de 10!
Si in cazul tau depinde si cat de obosit esti sau cat efort ai facut in acea zi!
Daca te simti foarte obosit de nu mai poti sta treaz incearca sa stai treaz cat mai mult in aceasta sa-i zicem conditie deoarece vei adormi instantaneu fara sa stii cand te pui in pat sau cand te intinzi undeva astfel a doua zi te vei simti mai puti obosit!
Si alta cauza ar mai putea fi din cauza ca dormi mult dupameaza sau spre seara!
Iar ce ai auzit tu cum ca somnul de la ora 9 e cel mai odihnitor nu-i adevarat somnul dupa ora 12(seara) sete cel mai placut si odihnitor sau cand adormi instantaneulaughing) eu am mai patit-o de multe ori si fara sa vreau!
Deci incearca ca dupa ce faci ceva care sa tea obosit sa de oficnesti putin!
App daca dormi dupameaza seara ar trebui sa te pui la somn cand te ia somnul sau cel mai bine dupa ora 12(seara) sau intre orele 11-12!

Sper ca te-am ajutat multa bafta si in seara asta sa ai un somn placut sper!happy
Noapte Buna!

| ÎngerCretin explică (pentru OkAyAn):

Cam greu cu româna, nu?

| bodyguardsmecher a răspuns:

Depinde si de activitatile pe care le desfasori pe parcursul zilei, se intampla sa fi obosit dar sa nu poti sa adormi, asta nu inseamna ca nu mai dormi, toti zic ca e ok sa dormi 8 ore dar e bine sa dormi cat mai mult. inceraca cand te scoli sa bei un ceai sau ceva si o sa-ti treaca.

| AndreeaSt97 a răspuns:

Cu cat dormi mai mult, cu atat te simti mai obosit happy Toti ne trezim obositi, indiferent de cat dormim. Conteaza si cat efort faci pe parcursul zilei. Dupa 12-13 ani sunt de ajuns si 8 ore de somn.