| iooaiooa a întrebat:

Puteti sa-mi spuneti si mie niste exercitii care m-ar putea sa slabesc... poate sa-mi spuneti si ce sa nu mai mananc si ce da
bye:d

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| girl95 a răspuns:

http://www.youtube.com/watch?v=emKAokYovek

http://www.youtube.com/view_play_list?p=51BD292895B9F0DE

http://www.florentina.ro/index.php?cat_id=10

http://www.youtube.com/watch?v=p1DuYw8dxZs

http://video.ele.ro/u9p9ccIhZ7W/Abdomen_si_coapse_fortificate.html

http://www.pravaliata.ro/exercitii.htm

- Margarina trebuie sa o elimini complet din meniu, contine grasimi nocive, chiar daca sunt "vegetale";
- Untul se recomanda consumat rar, dar nu renuntati definitiv la acest aliment;
- Cascavalul de asemenea se consuma saptamanal sau chiar mai rar;
- Vinul sau alte bauturi alcoolice nu mai mult de doua-trei pahare pe saptamana;
- Branza de capra, bivolita sau oaie se consuma rar;
- Prajiturile ar trebui excluse din alimentatie, insa le puteti compensa lipsa cu salate delicioase de fructe sau cu tarte de fructe;
- Produsele de patiserie trebuie eliminate din alimentatie;
- Sandwich-urile se recomanda a fi consumate rar, tocmai pentru ca sunt obtinute din combinarea alimentelor de diferite categorii: fainoase (painea) cu grasimi (cascaval, carne grasa, mezeluri, unt) etc.
- Mezelurile se recomanda a fi eliminate complet din alimetatie, in locul lor consumati de exemplu o portie subtire de piept de pui la gratar.
- Mancarurile prajite se elimina complet din regimul alimentar;
- Mancarurile foarte picante pot distruge mucoasele tubului digestiv, de aceea nutritionistii recomanda mancarurile moderat condimentate;
- Ciocolata poate fi consumata mai rar, la cateva zile, la fel si inghetata;
- Alimentele fast-food evitate; incercati sa le inlocuiti cu salate sau fructe, iaurturi etc.

De asemenea se recomanda ca in fiecare zi sa introduceti in meniul vostru:
- Un iaurt;
- O cana cu lapte (o puteti combina cu cerealele de la micul dejun);
- Cateva fructe;
- O salata;
- O bucata de carne care sa nu depaseaca dimensiunile unei palme;

2 răspunsuri:
| Veme a răspuns:

A. Nici un exercitiu nu ajuta. Daca mananci mai mult decat consumi te vei ingrasa si facand 3 maratoane pe zi.
b. 1. Ce sa nu mananci/bei
-produse din grau - cu exceptia a 2 feliute de paine pe zi (max 50g)
-orez sau produse din orez
-cartofi sau produse din cartofi
-fasole uscata si orice cu fasole uscata
-linte si orice cu linte
-zahar si orice cu zahar
-ulei si orice cu ulei (spre exemplu o salata cu ulei absolut+complet+ultra INTERZIS)
-orice grasime de origine animala (orice firisor din carnea pe care o mananci trebuie inlaturat, la fel si pielea de pui)
-alcool pur si orice cu alcool.
Daca spre exemplu pui doar buzele pe ceva care contine ce este aici la interzis se considera ca ai incalcat cura si nu vei slabi.
Respecta interdictia UN AN. Daca ai respectat interdictia 361 de zile si apoi ai atins cu buzele o picatura de ulei se considera ca ai incalcat cura asadar NU vei slabi. Pentru a slabi trebuie sa tii iarasi 365 de zile de cura.
2. Ce sa mananci/bei
-legume crude sau fierte in orice cantitati doresti orice legume excluzand ce este la interzis, in orice zi din saptamana. Spre exemplu nu poti manca o salata cu o picatura de ulei - te vei ingrasa. Daca faci o tocanita nu poti praji ceapa intr-o tava unsa cu un fulg cu ulei - este o incalcare a curei si deci te vei ingrasa. Daca vrei poti"praji" ceapa in supa de pui/vita racita la frigider si din care s-a eliminat grasimea intarita de deasupra cu rigurozitate
bolnavicioasa.
2.Fructele - orice fructe - in orice cantitati dar doar in 2 zile pe saptamana - marti si sambata. In restul zilelor doar 50g fruct dimineata la cafea.
3.Cafea, sucuri, ceaiuri in orice cantitati dar fara un miligram de zahar. Daca iti place dulce cu zaharina este OK.
4.Branzeturi si lapte - doar branza dulce degresata cu max 5% grasime raportata la masa uscata, doar lapte cu 0. 1% grasime, doar de 2 ori pe saptamana din fiecare, nu mai mult de 100g la branza nu mai mult de 250ml la lapte. Nimic din restul (branza albastra, branza normala, lapte semidegresat, etc, etc, nici nu vreau sa mai amintesc de smantana sau frisca)
5.Carne pana in 300g pe zi, dar fara grasime, de 2-3 ori pe saptamana peste de 2-3 ori pui o data capra sau oaie, si o data vita. Porcul este interzis in primul an de cura, din al doilea an este permis cu precautie. Cand mananci carnea nu mananci cartilagiile si grasimea si pielea. Le indepartezi si le arunci.

Succes, si nu uita : primii 20 de ani sunt mai grei.

| foxi a răspuns:

Abdomene!