| only me a întrebat:

Putin ajutor! Am de mult timp langa ochi un fel de bubita mica (arata ca un cos foarte mic dar nu se poate "sparge" si nici nu dispare, un fel de alunita) insa acum mi-au mai iesit doua (destul de mici, nu se cunosc decat de aproape) si vreau sa stiu ce trebuie sa fac.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Sunt puncte cu grasime, nu le bazai, vor disparea singure in timp.

| mgtow a răspuns:

Daca te deranjeaza mergi la medic si te va ajuta el sa scapi de ele.

| Dummi a răspuns:

Daca te dor mergi la un oftalmolog, altfel nu le face nimic.

| adutzadragutza a răspuns:

Ori sunt puncte de grasime si eu am unul pe pleoapa si ispar singure cu timpul, in situatia mea erea mai maricica si ma e enerva si nu i-am dat totusi atentie si a inceput sa se micsoreze.Ori daca vrei sa scapi de ea si e inestetica du-te la doctor si iti va spune el ce sa faci si iti va prescrie ceva happy fundawinking

| AlexaS a răspuns:

Sunt niste puncte de grasime un fel de cosulete mici albe sub piele eu iti recomand sa nu umbli la ele poti sa le scoti doar la cosmetician sa nu te apuci sa umpli tu la ele nu este recomandat in caz ca o sa umbli tu o sa ti se umfle acel loc eu am unul sub ochi chiar sub gene si m-am scarpinat crezand ca e un cos obisuit si ca se va rupe si cand colo mi s-a umflat ochiul
cel mai bine daca vrei sa scapi de ele sa mergi la un dermatolog sa iti spuna exact acre este treaba si apoi la un cosmetician sa ti le scoata

| justme97 a răspuns:

Cred ca este orjelet numit popular si ulcior la ochi
probabil din cauza unui virus luat din aer
a avut o colega de-a mea si nu s a dus la doctor asa ca intr un final cand a ajuns pe la cabinetul unui doctor au trebuit sa o opereze deoarece ulciorul s a extins la ambii ochi
eu zic ca trebuie sa te duci urgent la medic daca nu vrei sa patesti ca ea
:X

| ピンク a răspuns:

Nu te speria! Nu e atat de grav pe cat crezi. Nu este decat un punct de grasime, sau cum ii spun eu "bubitze de grasime". Eu am avut de multe ori asa ceva. ATENTIE! Nu incerca sa le spargi cu mana sau su penseta. Aceste bubitze se sparg delicat cu acul. Dar nici sa nu-ti treaca princ cap sa iei acum acul si sa spargi bubitza. De preferinta, ar fi mai bine sa mergi la un cosmetician(il gasesti intr-un salon de frumusete) sau sa mergi la un medic dermatolog sa ti-l scoata. Bafta si multa sanatate!

| anutza97 a răspuns:

Ar trebui sa te duci la un doctor pentru chestiile astea chiar nu stiu ce ar pute fi dar e mai bine sa te duci la doctor si iti spune acolo tot si cum se trateaza... daca nu te der dai si u un click http://fripta.com/u.php?user=anutza9711

| denisa_7520 a răspuns:

Bine zici poate sunt alunite nu-ti face griji daca sunt bube ceva iti vor disparea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acelea sunt puncte de grasime. am avut eu la ochiul stang chiar sus pe pleoapa. am fost la spitatalul universitar si mi le-a scos. sub orice forma sa nu le spargi singur. aceea nu este grasime cum au unele persoane pe fund sau burta. cel mai bine este sa te duci sa intrebi un doctor si sa iti dea o trimitere la un doctor dermatolog. fundita?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da aceste"cosuri"sunt puncte de grasime. nu le sparge pentru ca nu este grasime obisnuita. du-te la un dostor dermatolog sau consulta un medic. eu am avut 1 punct pe pleoapa stanga si am scapat de ea la spitatlul universitar love struck funda?

| AnnePanda a răspuns:

Deci iti recomand o vizita rapida la medic.Nu vreau sa te ingijorez da r verisoara mea a avut asa ceva la 4 ani pe pleoapa dreapta a inceput s a o enerveze si a dus`o mama ei la medic.A trebuit sa ia niste picaturi acum au trecut 3 ani de atunci si nu i trect din cauza ca a actionat prea tarziu.

| Jacob27 a răspuns:

Consulta un doctor sau poate fi ceva alergie

| florentin7_1542 a răspuns:

Sall da du-te la un medic poate el te va ajuta fundita pleasewinking