| ralucaralu a întrebat:

Raceala, apoi dureri mari de gat 2-3 saptamani continuu. Dupa ce a mers la medic, i-a spus ca are faringita cronica, i-a dat un tratament usor(vitamina a si bomboane de gat) si dupa 4 zile nu sunt ameliorari. Mentionez ca are amigdalele scoase. Poate fi mai grav decat a spus medicul specialist? E normal sa nu ii treaca? Mie mi se pare prea usor tratamentul pe care il face.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Stella_6271 a răspuns:

Trebuie sa faci un set de analize- exudat faringian,ASLO, Hemoleucograma, VSH si sa vezi daca este vorba de o faringita bacteriana sau virala. Daca este o faringita bacteriana cu streptococ beta hemolitic tratamentul se face cu penicilina. Daca este o faringita virala se administreaza un antiinflamator intern si un antiseptic local. Faringita virala dureaza pana la 6 saptamani.