| andu16 a întrebat:

Incep direct. Am fost de curand la un control ginecologic si am fost gasita cu chisturi.Mi-a dat tratament cu anticonceptionale Karissa, mi-a spus sa iau 6 luni. Am inceput acum 6 zile, insa de vreo 2 zile incoace simt ca o intepatura,durere la nivelul inimii care de duce spre bratul stang si dureri la apasare sub sani,dureri de cap,plus parca respir mai greu. Vreau sa va intreb daca e ceva normal asta, poate se intampla asa pana cand se obisnuieste organismul cu tratamentul (mentionez ca e prima oara cand iau anticonceptionale si am 21 de ani) sau e ceva grav si trebuie sa merg la doctor? Ati avut dureri de genul, e ceva normal sau ar trebui sa imi fac griji? Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| thalyslly a răspuns:

Nu sunt normale astfel de dureri, nu mai lua si du-te inapoi la medic cat mai repede

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

OPREŞTI imediat tratamentul şi mergi la medicul care ţi le-a prescris!

"Aveţi grijă deosebită când utilizaţi Karissa 75 micrograme/20 micrograme drajeuri :
Spuneţi imediat medicului dumneavoastră dacă…
în timp ce utilizaţi Karissa 75 micrograme/20 micrograme drajeuri, suferiţi de oricare dintre următoarele afecţiuni.
De asemenea, nu mai luaţi alte drajeuri până când nu discutaţi cu medicul dumneavoastră.
- Dacă aveţi pentru prima dată migrene sau dacă aţi mai avut migrene dar acestea se agravează
sau devin mai frecvente;
- Simptome ale formării unui cheag de sânge. (vezi si punctul "Contraceptivul si tromboza")
Aceste simptome includ:
- durere ascuţită bruscă în piept care poate radia spre braţul stâng;
- orice durere de cap neobisnuită, severă sau de durată" - SURSA = Prospectul de la linkul :
http://www.gedeon-richter.ro/......202012.pdf

Toate cele bune.

| giony54 a răspuns:

Sunt reactii adverse la tratament, mergi la doctor sa-l schimbe pentru ca nu-l accepta corpul tau.