| Iuliaiulia1993 a întrebat:

Rani la degete.
De vreo 3 luni mi-a aparut la degetul de la mana o rana pe exterior. Pielea mi se rupea cu sange si ma durea foarte tare. Ulterior mi-a aparut si la alt deget de la aceeași mana doar ca o dunga ff adanca de parca m-as fi taiat. M-am dat la recomandarea farmacistei cu o crema cu vitamina A si E insa nimic. Mentionez ca pe langa rani am pielea f uscata aproape coaja.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Ora pielea e uscata fiindcă nu te hidratezi suficient, ori e vreo alergie la ceva.

| minrest a răspuns:

Dar de ce nu ai mers la medic, Iulia? Mergi neaparat la medic. Mergi la medicul de familie, care iti da trimiteri la specialisti, ei iti dau investigatii. Mergi cat mai repede, scumpo, multa sanatate iti urez.

| Iuliaiulia1993 explică (pentru minrest):

Am zis ca trece ca trece dar daca ma gandesc mai bine din decembrie le ams.k tot nu trec...

| minrest a răspuns (pentru Iuliaiulia1993):

Da, ai zis ca trece daca dai cu alifie. Alifia aia e buna numai pentru rani facute printr-o actiune exterioara asupra pielii. Ai face cea mai mare greseala sa nu te duci la medic. Daca ranile alea trec spontan sau cu alifii, sa ma scuipi in ochi. Multa sanatate, draga.

| Iuliaiulia1993 explică:

Am fost la farmacie si mi-au zis ca poate fii psoriazis. Mi au dat o crema speciala pentru psoriazis si s-au ameliorat considerabil dupa numai 2 zile de utilizare.va multumesc