| Goiuandrei a întrebat:

Recent am făcut un tomograf la cap si pe rezultat scria " chist pearipical cu dimensiuni de 1, 5 /1, 5 cm cu desitantii la limita superioară fluidelor destinat la nivelul recesui Alveo lat al sinusului maxilar drept "
Am întrebat prieteni care fac facultate in medicina și mi-au spus ca am un chist la sinusurile de deasupra la sprâncene, dar eu din ce am citit am înțeles ca as avea la dantura, va rog sa ma lămurească cineva care cunoaște termeni astia. Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AndreiWeisz a răspuns:

Sinusul maxilar drept e cel din dreapta nasului tau, sub ochi. Cele de deasupra de sprancene sunt sinusurile frontale.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pe CD-ul primit poti vedea exact unde se afla.
In orice caz, scapa de el cat mai repede, pana ce nu se extinde!

| BuLaNNNeL a răspuns:

Sa te duci la medicul de familie sau unul specialist sa-ti citeasca rezultatul.

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Ca sa vezi ce medici vor iesi!
Oricum, cu acel rezultat trebuie sa te intorci la medicul specialist care te-a trimis. El iti va indica tratamentul. Nu neglija de teama a nu stiu ce. Risti in cel mai bun caz o operatie sau chiar sa-ti pierzi dantura.

| AndreiWeisz a răspuns (pentru sasa1sasa1sasa1):

Eh, nu judeca. Tot la medicina sunt si eu, anul 3, dar nu am de unde sa stiu cum sa citesc un CT laughing

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns (pentru AndreiWeisz):

Nu e vorba de citit un CT. Uita-te ce scrie: "... sinusului maxilar drept ". Maxilar! Si un copil stie ce e maxilarul. Nu are cum fi frontal ("deasupra la sprâncene"). phbbbbt

| AndreiWeisz a răspuns (pentru sasa1sasa1sasa1):

Nu cred eu ca un student la medicina care a trecut de anul 1 i-a zis ca sinusul maxilar e deasupra de sprancene, poate a inteles el gresit sau o fi citit doar cuvantul "sinusuri" si cel mai desea, patologia implica sinusurile frontale. Sau poate face la privat medicina, e posibil si asta laughing

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns (pentru AndreiWeisz):

Pai, vezi tu, daca se obisnuieste de pe acum sa fie superficial, sa citeasca doar partial, ajungem la prima mea vorba: Ca sa vezi ce medici vor iesi! Si atunci, PAZEA! Mai bine la babele satului, zau de nu.
Sper sa iesi un medic bun. Sa vin la tine cand voi " 'batrani". Oricum, succes!