Întrebare recomandată | Radandam a întrebat:

La RMN fara contrast mi-a iesit mic chist mucos de 12 mm in recesul alveolar al sinusului maxilar drept, Hipertrofia tesutului limfatic nazofaringian, Multiple imagini limfo-ganglionare laterocervicale la nivelul triunghiului posterior al gatului pe dreapta, cu dimensiuni de 10-20 mm.Ce părere aveți?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Chist mucos - o mică tumoare.
Hipertrofia tesutului limfatic - pe acolo nu circulă limfa bine.
imagini limfo-ganglionare- tot tumori.
Asta nu înseamnă cancer, să nu te sperii. Dar urmează.
Ca să poți scăpa de ele, dietă vegetariană.

| Radandam explică (pentru sadrian46):

Nu va suparati ca va intreb? dar sunteti sigur ce spuneti? luni am programare la neurolog oricum, si ziceam sa nu fie ceva grav.Sunteti doctor? sau aveti cunostinte in domeniu de ati dat aceasta informatie? Chiar apreciez ca m ati ajutat cu o parere!

| sadrian46 a răspuns (pentru Radandam):

Am destul de multe cunoștiințe medicale. Am și eu probleme echivalente cu ale dtale, și exact în aceleași zone și în alte zone ale corpului, din cauza aceea m-am documentat dar nu dintr-o unică sursă ci din foarte multe surse. Dacă vrei, reluăm fiecare cuvânt de acolo și ne uităm împreunpă în resursele medicale exisrtente pe Internet, la care poți avea acces și dta fără mine.

| Radandam explică (pentru sadrian46):

Si daca ma duc la neurolog cu rezultate astea, o sa imi dea un tratament? tu ce tratament ai luat? se poate scapa usor?

| sadrian46 a răspuns (pentru Radandam):

Nu știu ce va decide neurologul dtale, căci el este specialist.
Aceste probleme le tratează un endocrinolog.
Nu știu dacă se poate scăpa în general, nici dacă se poate scăpa complet în cazul dtale.
Reține că nu sunt medic și că, chiar dacă aș fi, nu aș putea să decid de la distanță un tratament.
Ceea ce știu în mod sigur este că o dietă vegetariană, fără carne, lapte ouă, pește poate ameliora sau vindeca complet asemenea situații.

| johnnny123 a răspuns:

Aștepți păreri de la toată lumea sau speri că un doctor specialist îți va citi întrebarea și-ți va interpreta rezultatele?

Pentru că dacă aștepți păreri de la toată lumea, nu cred că este cea mai bună abordare. Pentru un om fără pregătire în domeniul medicinei lucrurile alea sunt chineză.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Mergi cu rezultatul la un medic de specialitate, cred ORL- ist.

| Iote a răspuns:

Nu aveai nevoie de substanta de contrast pentru asa ceva.
Parere? Proasta! Mergi la medicul care te-a trimis cu aceste rezultate. Iti va da tratament, sa-l respecti strict, si va fi bine.

| oz_1736 a răspuns:

Raspunsul ti-l da doctorul care te-a trimis. Oricum se modifica nimic pana maine sau luni