| GeorgeMihai a întrebat:

O parte dintr-o masea mi-a cazut, deci numai o parte.Am pastrat partea de masea care mi-a cazut.Acum intrebarea:
Stomatologul mi-o poate pune la loc acea buacat pentru a-mi face maseaua la loc, imi pune plomba sau imi scoate si cea mai ramas din ea si raman fara masea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Nu are cum sa iti mai puna partea ceea de masea.
Acum depinde de ce ti-a cazut o parte din masea, in mare parte cred ca din cauza unei carii care a mancat maseaua, stomatologul o sa iti curete zona, apoi o sa aplice o plomba, daca crede ca nu e afectata toata maseaua, peste maseaua ramana, daca considera ca trebuie scoasa ( cu tot cu nerv) ti-o scoate.
Deci, doar stomatologul o sa stie dupa ce se uita la maseaua ta, dar in mare parte doreste salvarea maselei, adica o sa iti curate maseaua ramasa si o sa aplice o plomba peste ea.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Depinde de stadiul în care se află măseaua respectivă...
Oricum, NU îţi "lipeşte" la loc acea bucată; cel mult, dacă se poate, îţi plombează măseaua!

Toate cele bune.

| nutuxcristian a răspuns:

Salut! Maseaua aceea a cazut din cauza unei probleme /inflamatii. Daca partea aceasta de masea a fost afectata,problema cauzand caderea,dupa parerea mea…daca o pui la loc,nu rezolvi nimic.
Mai bine,fa ca mine: am avut aceeasi problema, la o masea de jos.
M-am dus la medic sa ma consulte, pai mi-a facut o programare dupa nu stiu cate zile. M-am dus, mi-a scos ramasitele din acel loc, lasand locul curat si dezinfectat.
Dupa aprox. 1 an, a inceput sa imi creasca.
Acum, s-au facut 4 ani de cand mi-am curatat acel loc infectat, iar maseaua mi-a crescut complet, curat, drept, fara dureri ulterioare.

| GeorgeMihai explică (pentru nutuxcristian):

Am 20 de ani, si sa fiu mai concret tocmai mi s-a rupt o bucata din maseaua care se afla langa cealalta masea care se afla langa penultima de sus din stanga? Nu cred ca mi-ar mai creste la loc la o asemenea varsta.O jumate din masea mi-a ramas in partea de dinauntru cea de dinafara a disparut, si s-a rupt tocmai de la baza.

| nutuxcristian a răspuns (pentru GeorgeMihai):

Am inteles acum. Eu am dat raspunsul pe baza informatiilor tale si m-am referit strict la situatia mea. Acum ca stiu mai multe detalii, te pot indruma in spre a merge catre un specialist.
Numai bine, sanatate!

| GeorgeMihai explică:

Da pana la urma mi-a reconstruito.

| MagdutzaMarry a răspuns:

Nu poate sa ti-o puna la loc, ori iti pune plomba ori pa-pa masea!(asta a patit si vara mea)