| medeeavandici a întrebat:

Recomandati-mi si mie o dieta de slabit cam 10 kg in 2-3 saptamani. Am un mare eveniment si vreau sa fiu in forma in cel cel mai scurt timp. cel mai bun raspuns primeste funda.multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Veme a răspuns:

La obiect: cauta regimul Scarsdale si tine-l cu religiozitate. In a III-a saptamana tine regimul de intretinere ca sa eviti sa mai iei in greutate. Este echilibrat, este un regim medical, asa ca macar nu-ti va face rau ca infometarea fara cap. Dar ai grija, ca sa slabesti trebuie respectat la LITERA.

| lexie14 a răspuns:

Buna! In primul rand as vrea sa iti spun ca multa lume se confrunta cu aceasta problema,a kilogramelor in plus,deci nu te simti stanjenita sau diferita. Faptul ca iti doresti sa slabesti este primul pas din dieta.Cea mai buna dieta este aceea echilibrata deoarece prin infometare, pastile de slabit sau diete drastice, poti pierde intr-adevar foarte multe kilograme dar vei pune la loc mai multe dupa ce termini dieta.Asa ca o dieta "pe viata"este cea mai buna.Eu iti recomand sa renunti la dulciuri,la carne grasa,paine,paste fainoase,fast food,etc.(cunosti tu lista alimentelor interzise).De asemenea,indicat este sa mananci cat mai des si mai putin si nu uita ca o dieta sanatoasa merge mana-n mana cu sportul(iti recomand fitness,aerobic sau zumba).Am citit recent ca lamaia,cosumata sub orice forma are efect detoxifiant si dietetic(iti recomand limonada fara zahar), ca o lingura de otet pe zi creste metabolismul(daca vei face sport vei avea arderi mai mari), ca un pahar mare de apa minerala inaintea mesei iti va scadea din pofta de mancare.De asemenea ai putea sa incepi o dieta de 14 zile cu cereale fitness(inlocuiesti doua mese importante ale zilei cu cereale)sau o dieta master clense(cunoscuta pentru efectele sale printre vedetele de la hollywood). Aceasta dieta presupune consumarea a 6-12 pahare pe zi de o bautura din zeama de lamaie, sirop de artar, piper cayenne si apa plata. NU uita sa consumi multe lichide, fructe si legume in stare cruda si nu manca dupa ora 18. Totusi iti recomand sa mergi la un nutritionist care iti va face o dieta personalizata. Mult succes! FUNDA?