| Lin_Mada_1997_pxQQ a întrebat:

Respiratia grea,senzatie de sufocare,nod in gat,lipsa poftei de mancare,frica de a muri,frica ca ai o boala care doctori nu o pot depista, atacuri de panica sunt de la anxietate?
Respiratia ingreunata e de la anxietate?
Va rog frumos spune ti mi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| nicusor222 a răspuns:

Dap. Anxietatea.
Daca le ai e cam naspa, sa vezi dc.
De la un atac de panica, duce in depresie.
Depresia duce la frica.
Frica se uneste cu ipohondria.
Ipohondira duce la teama de a muri de o boala grava.
Punand nodul in gat, sufocare, lesin, iti vine sa tipi in gura mare, incepi sa faci controale... bani irositi degeaba crezand ca ai ceva.
Incep palpitatii, ai senzatie ca nu mai suporti si nu mai ai putere sa mai scapi vreodata si uneori persoana poate chiar sa planga de nervi.
Bun. Toate estea se unesc si poarta numele de depresie care e de ordin acut sau cu evoluare cronica si poate dura chiar tiata viata.
Sfat. Daca ai asa ceva trebuie neaparat sa intelegi anumiti factori :
1. Tu ai facut asa ceva pentru ca stai sa faci proiectii, capul tau sta numai in trecut si viitor... dar prezentul pentru tine e mort ca nu il vezi de ganduri, iar prezentul e adevaratul, nu ce gandesti tu.
2. Trebuie sa accepti asta, zici ca e greu, dar trebuie sa accepti.
3. Gandeste pozitiv.
4. Fi total prezent in viata ta : Simte mersul pe drum da nu comenta, simte dusul da nu vb nimic ci doar simte, simte mancarea, urmareste cum merge pe gat, dar nu comenta. TOTAL PREZENT IN CEEA CE FACI.
4. Nu te lua la trante cu gandirea, vie un gand, OK... lasa sa se duca, observa da nu incepe sa il judeci dc veni...
5. Daca te iei la cearta cu mintea ex: "dccc mieee asa ceva, dc capul meu face asa, nu mai rezist etc si sa incepi sa judeci dc ", asta te bagi singur cu tine.
Nu te lua la trante cu capul.
6. Inchipuie ca dai cu un ban in sus, te gandesti cap sau pajura, pajura e gandul nebun sa zicem... ei bine asta e accepti ce pica si nu judeci dc nu pica cap... nu se face asa.
7 Nu exista tratament pentru asa ceva, exista calmante dar nu tratament, e ca durerea de masea... o calmezi acum pe mpment, dar nu vei scapa de ea... tine minte asta. Cine zice ca e tratament sa scapi de depresie e un mare dobitoc. Exista calmante si nu tratament si sa treci pe calmante nu cred ca isi are rostul.
8 Tratamentul tau e gandirea, sa fi total prezent si sa nu mai judeci.
9 Gandurile daca nu le stopezi se fac cronice si ramai pe viata.
10. Hai capul sus, ce mai stai. Vine gandul negativ, il observi si nu zici nimic, el va pleca... o sa vezi.
11. Mergi in natura si vezi un peisaj, nu incepe sa devi violent din nou cu mintea, ah sa-mi bag piciorul iar veni si iar nu ma lasa ce sa fac ce am zis eu... e fix ca o caleata de apa cu namol... pana nu golim incet galeata sa puneam apa curata si sa o limpezim nu ai sansa. Greu, asa e, dar daca faci ce am zis si vei fi TOTAL PREZENT ACOLOnu sa alergi dupa ceva. Exemplu : Imi iau telefon nou maine sa zicem, o sa fiu fericit si prin asta ma ameliorez. GRESIT. Te vei plictisi si de ala si vei vedea ca, creierul tau se va obisnui cu telefonul revenind la ganduri.
E un sistem aici pe care trebuie sa il faci. Si trebuie sa nu mai dai atentie ca daca stai focusat ca baaa imi taie respiratia, pai prin teama si asta aia se intampla, nu inseamna ca esti bolnav.
E ipohondria care se numeste "boala oamenilor sanatosi ".
Trebuie sa ai o gandire buna. Si asta depinde numai de tine si nu de nimeni, tratamente si prosti goale. Te salut. Si succes. Fai ce am zis si iti va fi bine.winking

| Lin_Mada_1997_pxQQ explică (pentru nicusor222):

Iti multumesc din suflet, o sa fac ceea ce spui, dimineata cand ma spal pe fata suflul nasul ai mai am cateodata mucus cu sange, o fi de la gat? Pentru ca eu am infectie in gat, are treaba cu gatul?

| nicusor222 a răspuns (pentru Lin_Mada_1997_pxQQ):

Se inflameaza, nu mai sufla tare, tu sigur sufli cu putere, iar daca ai rana de data trecuta, iar iti curge. Sufla domne incet si usor si vezi daca mai curge dupa... daca mai face asa nu cred ca ai vitamina K. Mergi la medicul de familie si zi asta.

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat