| PussicatDolls a întrebat:

Revin cu aceeași problemă. Bunica mea are metastaza osoasă, totul plecând de la plămâni. A avut dureri cumplite de spate, de coloană, de șold, de picior. Săptămâna trecută a făcut prima ședință de chimioterapie, astăzi pe cea de-a doua. Durerile i-au mai scăzut, însă îi este foarte somn și nu mai prea mănâncă. Ar dormi toată ziua. Nu știu ce să fac, sunt doar eu cu ea în casă, am 17 ani. Să fie oare de la tratamentul chimioterapic + celălalte medicamente care le ia? Va mulțumesc pentru ajutor.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Peridava a răspuns:

Da, este de la tratament.
Las-o sa doarma. In primul rind pentru ca si organismul ei se odihneste si poate lupta cu boala. Apoi, mai uita si ea de boala pina incep iar durerile.
Sanatate multa!

| Bucuresti_Rutare_1994 a răspuns:

Se poate ca medicamentele pe care le ia ca sa-i scada durerea de spate, sa-i afecteze si energia. Dar nu prea ai ce sa faci. Poate doar sa ia niste pastile pentru pofta de mancare. Oamenii in varsta sunt greu de convins sa faca ceva benefic lor deoarece se incapataneaza cu tratamente babesti.