| PussicatDolls a întrebat:

Bună dimineața. Probabil problema mea nu tine de competenta niciunuia dintre dvs., dar totuși vreau sa îmi încerc norocul pentru ca sunt disperata. De 6 ani de zile locuiesc doar cu bunica mea. A avut mai întâi un cancer de col uterin, a fost operata și totul a decurs ok. Doi ani mai târziu i-a apărut o tumoră pe aorta pulmonara, nu se poate opera, a făcut chimioterapie și radioterapie și trage de ea de mai bine de 4 ani. Iar miercuri a făcut un tomograf și i-au mai apărut doua tumori, metastaza de la plămâni. O tumora de 2 cm pe rinichiul stâng și o tumora de 4 cm pe coloana vertebrala. Are dureri cumplite de spate, de șold și de picior. Dureri atât de mari încât face frisoane. Nu îi trece cu absolut nimic. Mâine ne vom duce la medicul oncolog, iar cel mai probabil îi va da un tratament cu morfina. Cunoașteți vreun antiinflamator puternic? Cunoașteți cazuri asemănătoare care s-au vindecat? Eu am doar 17 ani. Dacă o pierd pe ea, pierd tot. Mulțumesc pentru ajutor!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Dupa primul incident cu tumoarea pe col, si-a schimbat RADICAL stilul de viata - ma refer in special la alimentatie aici? Cancerul e favorizat de alimentatie in cea mai mare parte. Eu cred ca inca poate sa isi revina, mai ales ca a trecut prin atitea si inca lupta organismul ei, dar trebuie actionat IMEDIAT. https://tratamenteanticancer.wordpress.com/dieta-alimentatie-cancer-regim/

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Au mai fost cazuri de acest gen, si nu au putut fi salvati, imi pare rau, daca s-a imprastiat tumora in tot organismul e pe duca. Bob Marley a avut aceeasi soarta, insa la el a plecat de la o infectie la degetul de la picior.
Imi pare rau, dar poate o salveaza divinitatea, totusi, cum spune colegul alimentatia e esentiala, foarte multe fructe si legume. Esti fata?

| iulian1302 a răspuns:

Buna! Din pacate in acest stadiu avansat al bolii in care se afla bunica ta nu cred ca se mai poate mare lucru. Inafara de administrarea unor medicamente care sa ii aline durerile nu prea se mai poate face nimic. In plus are nevoie si de ajutorul moral al familiei. Asa cum au spus si ceilalti utilizatori de mai sus alimentatia este un factor foarte important in cazul acestei afectiuni deoarece daca corpul primeste vitamine, minerale, etc. lupta mult mai bine cu boala. In schimb nu iti recomand sa ii administrezi medicamente antiinflamatorii in starea in care se afla bunica ta avand in vedere stadiul avansat al bolii( practic bunica ta este un ultimul stadiu al cancerului din pacate) fara acordul unui medic specialist. Trebuie sa te pregatesti pentru ce e mai rau deoarece nu se stie cu exactitate care va fi evolutia bolii. Totusi mereu exista o speranta. Multa sanatate bunicii tale!