| emy100 a întrebat:

Revin cu rezultatul biopsiei.
Tumora Rectala Joasa
Macroscopie:2 fragmente tisulare diametru 0, 5 cm
NR. Blocuri:2 NR lame
2 colorate h. e
Descrierea microscopica:Adenocarcionoh/colonic bine
Diferentiat (G1)
Deci ce boala e asta? Se poate rezolva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este vorba despre un cancer de intestin gros (rect). Este foarte greu de vindecat, dar se poate trata. Persoana trebuie operata, sa i se scoata tumora (probabil va ramane cu anus iliac temporar sau definitiv) si apoi trebuie sa faca chimioterapie. Tumora nue ste foarte agresiva, asa incat poate avea o perioada lunga libera de boala daca raspunde bine la chimioterapie si daca nu are deja metastaze