| anonim_4396 a întrebat:

Revin iar cu aceasta problema. am dat noroc (ne-am strâns mâna unul la celalalt) cu o persoana cu SIDA și sifilis. Mi au aparut semne pe corp, niste linii pe capul penisului, îmi merge pielea de pe degete și din talpa și am limba albicioasa. dar tot nu îmi explic cum am luat. ce analize trebuie sa îmi fac pentru a afla adevarul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Se poate sa fi luat ceva DOAR in cazul in care persoana avea sange pe mana iar apoi ti-ai luat mana si ti-ai bagat-o in gura, ceea ce e foarte putin probabil deci stai linistit, ca nu se ia asa usor, nici daca te saruti sau mananci cu aceleasi tacamuri cu persoana aia nu iei.
Daca ai simptomele uneia dintre aceste boli nu ai fi avut cum sa iei de la strangerea de mana, ci probabil ca a fost in alte circumstante sau cu altcineva.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai avut si sex cu persoana respectiva, mai mult decat strangerea de mana, da, se poate lua.
In rest, limba alba este de la candida albincanis, nu de la sida ori sifilis.

| johnnny123 a răspuns:

Stai liniștit, în niciun caz nu ai luat SIDA.

Uite aici o poză celebră din 1987 în care Prințesa Diana strânge mâna unui bolnav terminal de SIDA, tocmai pentru a elimina concepția greșită a oamenilor că SIDA se poate transmite prin atingere.

http://i.imgur.com/VImL5za.jpg

| xWeestoO a răspuns (pentru johnnny123):

Dar sifilis e posibil? Ca alte contacte nu am avut cu o alta persoana infectata. ma ferer la orice fel de contact

| xWeestoO a răspuns (pentru johnnny123):

Si atunci de ce mi se întâmplă chestile astea. N am nici o explicate. si începe sa îmi apara ceva iritatii in interiorul gurii si se extind pana in coltul buzelor. limba se face pe zi ce trece tot mai albă si îmi apar dungi pe mâini

| johnnny123 a răspuns (pentru xWeestoO):

Pot fi niște simptome produse tocmai pe fondul stresului pe care ți-l induci pentru că te gândești la asta.
Sau sunt simptome ale unei alte probleme care nu are nici o legatura cu SIDA sau sifilis.

Mergi și fă-ți un set de analize de sânge dacă vrei să te liniștești. Dar nici SIDA nici sifilisul nu se iau prin strângerea mâinii și nici nu au simptomele pe care le descrii tu.

Răspuns utilizator avertizat