| DragosN91 a întrebat:

Buna ziua, dupa un RMN la coloana sacro-lombara am fost diagnosticat cu 3 hemangioame de 11, 13 si 14 mm la nivelul L1 si unul de 21 mm la nivelul L3. As dori sa stiu cat de grava este situatia mea si daca necesita operatie. Va multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Cred ca ai gresit adresa,aici esti pe net,tu ai nevoie de un spital, de o clinica, de un doctor, nu de altceva
Deci doresti sa stii cat de grava este situatia ata, hai ca asta e tare de tot.
Du-te omule la doctor, ia cu tine RMN ala ce spui ca ai facut si mergi la un chirurg de asta ortoped.Ala se va uita pe filmul ala sau ce ai tu si iti va spune ce e de facut, cat de grav este.

Din ce in ce se pare ca lumea o ia si mai mult in directia gresita.Vad f multi oamenii ajung sa asculte si sa creada numa pe cei care apar la tv,pe politicieni.
Acu te vad pe tine cu problema grava,banui ca sanatos tun nu esti,dar alegi sa cauti rezolvare pe internet.
Inteleg ca lumea medicala nu mai poate fi de incredere,adevarul este ca nici nu merita sa aiba cineva incredere in ei,dar totusi poti cauta, intreba, poate mai sunt si de astia mai la locul lor.

Deci cauta pe cineva bun, cineva care stie ce face si situatia ta, cunoaste bine astfel de probleme, apoi o sa te lamureasca respectivu.

| Floridori a răspuns:

Hemangioamele sunt de natura benigna, dar problema lor este ca atunci cand ajung la anumite dimensiuni, incep sa inolocuiasca structura osoasa si asta poate duce la rupturi de coloana, compresie a maduvei spinarii, hemoragii epidurale.
Din acest motiv, majoritatea medicilor decid sa le elimine prin interventie chirurgicala atunci cand depasesc o treime din dimensiunea vertebrei.

In mod cert, ai nevoie de opinia unui neurochirurg in ceea ce priveste gravitatea situatiei tale.