| pisiqtza16 a întrebat:

S-a mai confruntat cineva cu o iritatie, mai degraba o mica taietura de la chilot tanga? De 2 zile nu pot sa ma ridic din pat pentru ca ma doare si ma ustura ingrozitor, fiind un loc foarte sensibil.Am incercat cu crema de galbenele si parca mi-a mai trecut putin.Cu ce sa mai imi dau ca sa-mi treaca mai repede? Va multumesc celor care vor da dovada de seriozitate pentru acest subiect.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Pe timpul somnului de noapte nu se poartă lenjeria de corp.
Trebuie să ai o ținută mai lejeră care să permită vindecarea zonei.
Folosește o cremă cu antibiotic, dacă nu este o leziune deschisă.
În caz contrar, trebuie să aplici betadină și apoi praf de sulfamidă.
Pa, pa.

| dIzzEE a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Draga tu porti lenjerie de corp cand dormi?

| Legiuitoarea a răspuns (pentru dIzzEE):

Bună.
Nu dragă, dorm în pijama!
Ce-ai pățit?
Pa, pa.

| dIzzEE a răspuns (pentru Legiuitoarea):

A nu, ma gandeam sa nu iti fie frig

| Legiuitoarea a răspuns (pentru dIzzEE):

Bună.
Vai dragă, câtă grijă din partea ta!
Mersi de interes.
Pa, pa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

În primul rând să porţi chilot mai mare, de bumbac ( sau deloc, cum spunea şi Legiuitoarea ).

Apoi, e necesară o igienă impecabilă.

De asemenea, preferabil să te ungi cu o cremă pe bază de antibiotic ( gen Triamcinolon, Tetraciclină, Negamicină, etc. ), de 2-3 ori pe zi.

| AlecsRvaSpunePa a răspuns:

Mai, nu stiu, sunt baiat dar ma bag si eu in seama aici putin.

Te-ai gandit vreodata ca poate sunt un pic mici perechile pe care le ai? Si ca poate acesta este motivul iritatiei? Nu stiu, zic si eu...