| GulDan a întrebat:

Sa imi pun aparant dentar pot sa-mi pun si cand sunt mare trecut peste 20 de ani?

Ca am dantura de sus mai in fata...gresesc eu sau nu se poate rezolva cu aparatu dentar? sau trebuia cand sunt copil?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Http://velvetdental.dentist.ro/......outati.htm
"Tratamentul adultului
O idee gresita cu privire la aparatul ortodontic este aceea ca adultii nu pot beneficia de acest tratament. Venind din SUA, va pot spune ca am avut fericita sansa de a lucra intr-un cabinet de ortodontie de mare renume. 60% dintre pacientii nostri erau adulti. Asadar, tratamentul ortodontic nu este limitat de varsta pacientului. Orice adult poate experimenta o noua satisfactie avand un zambet perfect. De ce ar recurge la un aparat fix un adult? Raspunsul este deosebit de amplu: in primul rand, din ratiuni estetice, apoi din motive functionale (probleme de masticatie, digestie). Aparatele fixe sunt niste placute metalice, numite bracketuri, care se fixeaza pe fiecare dinte. Aceste bracketuri sunt activate de o sarma ce va ajuta la mutarea dintilor."

| Teardrop a răspuns:

Problemele dentare se pot rezolva în orice perioadă a vieţii, fiindcă nu e ceva ce ţine de creştere.
Du-te la un dentist. Dacă problema necesită un aparat dentar pe fiecare dinte, vei fi trimisă la un ortodont. Succes.