| anonim_4396 a întrebat:

eu am descoperit tarziu ca trebuie sa-mi pun aparat dentar.
Aveti idee pana la ce varsta se poate pune?
Daca am dantura stramba, se mai poate rezolva?

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Stiu persoane care au avut aparat dentar si la 30 ani

| tehno125482 a răspuns:

De unde sa stim daca se mai poate rezolva daca nu stim ce varsta ai

| MambaLee a răspuns:

Aparatul dentar este pentru toate vârstele.

| 2007teen a răspuns:

Cunosc persoane care si-a pus aparat dentar la 40 de ani, acum nu stiu cat de eficient mai e, dar se poate. In schimb stiu ca este dureros, asta de la persoane de 15-20 de ani, pentru ca aparatul acela impinge dintii sa stea cat mai drepti. Succes!

| gabrielaaaa27ly a răspuns:

Eu cunosc o persoana care si-a pus de curand aparat dentar si are 36 de ani. Rezultatele sunt vizibile. Aparatul dentar se pune la orice varsta, insa cel mai indicat este sa îl pui cam de la 12 ani pana la 17, deoarece rezultatele sunt mai rapide.
Si eu am aparat dentar de un an si dantura mi-e aproape perfecta, insa trebuie sa îl mai port cel putin un an, dupa care sa port lip bumper.
Am avut o mulțime de probleme cu dantura… Dinti strâmbi, spatiu insuficient pentru eruptia premolarilor, ca soluție fiind niste mini-implanturi…
Cati ani ai?

| anonim_4396 explică (pentru gabrielaaaa27ly):

22 de ani am. Of dar la mine e o problema trebuie sa imi pun si o masea care mi-a scos-o acu cateva luni sad si trebuie mai intai sa-mi pun aparatul. si e complicat. Se poate sa imi pun pe rand sus si dupa jos sau mi le pun in ambele deodata? Sti ceva? Multumeeesc.

| gabrielaaaa27ly a răspuns (pentru anonim_4396):

Sigur. Nu trebuie sa iti pui si sus si jos deodată. Poti sa ti le pui si la un an diferența.