| silver19 a întrebat:

Sal, cum as putea sa-mi intaresc imunitatea, racesc cam des de la un timp.am incercat sa mananc cat mai multe fructe, si nu prea a mers, care e cel mai bun fruct pentru intarirea imunitatii? sau altcvea daca mai stiti pentru asa ceva.
Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Lactate proaspete, eventual nu din comert ci de la tarani si multe plante verzi (gen patrunjel crud).

Abh
| Abh a răspuns:

Eu iti recomand Echinaceea, se gaseste la plafar sub forma de capsule. Singurul inconvenient este ca trebuie sa le iei pe termen lung, altfel nu ai sa vezi vreun efect.

luciana
| luciana a răspuns:

Injectii cu Cantastim o fiola /saptamana facuta in aceiasi zi a saptamanii, timp de 10 saptamani, deci 10 fiole de la Institutul Cantacuzino ( de la farmacia lui ). Te rog intreba-ti medicul de este de parere sa le faci. ( eu mi-am facut singura aceste injectii subcutanat ); Mai se poate face si Polidin 3-5 fiole facut cu xilina pentru a inlatura orice durere sau disconfort si procurat tot de la farmacie, Lucien.

| fabiola a răspuns:

Catina amestecata cu miere de albine! Iei in fiecare dimineata o lingurita pe stomacul gol!

| Tourniquet a răspuns:

Draga Silver incearca zilnic ca sa nu mai racesti bea lichide. ceaiuri cu lamaie...
Ia vitamine, vitamina C. este recomandata.
Mananca fructe si legume in continuare happy
Bea lapte... si ia si pastile de imunitate. happy
Bye. happy

cami
| cami a răspuns:

Vitamina E, ajuta sistemul imunitar. Se gaseste in seminte, nuci, cereale integrale. Un pumn pe zi este suficient. Dar si in marar. Stoarce zeama din cateva frunzulite de marar, si amesteca-l cu suc natural de morcovi. Ai grija, nu exagera, in doze prea mari poate dauna.(femeilor insarcinate, nu le este recomandat-provoaca efecte abortive), iar pentru tineri si varstnici, hiperexcitabilitate. Deci, un amestec de-asta la 3-4 zile.
Sau, consuma-l in salate, supe, ciorburi.
O alta sursa de vitamine si minerale (in general, toate fructele si legumele sunt izvor nesecat de sanatate), ar mai fi fructele si legumele galbene, rosii si portocalii (adrei rosu, verde, morcov, dovleac, rosii, portocale, mandarine, struguri, banane). Cele verzi (legumele), contin mai mult calciu si magneziu.

| costymaximus a răspuns:

Incearca Eurovita multivitamine pe linga fructe si legume.

| tarziu a răspuns:

Catina, coacaze negre - tincturi sau sirop (pe care il bei cu apa minerala sau plata). Mai sunt multe, eventual iti recomand "IMUNOPLANT 1 si 2" daca nu ma insel sunt de la Santo Raphael.
Ti'as spune "sanatate!" dar vorba mea e "sa ai noroc sa nu te imbolnavesti", sanatosi erau si cei de pe Titanic

| Gospell a răspuns:

Iti recomand sa bei ceai verde si sa te duci la farmacie, sa cumperi "viusid". Viusid este un imunostimulator.

| bianca a răspuns:

Cat iti va trece raceala ia timp de 10 zile echinaceea:sunt niste pastile din plante care te vor ajuta la imunitate.eu luam una pe zi timp de 10 zile si ma ajutat ff mult.depinde si de varsta intreaba la farmacie cum trebuie sa le administrezi.

| viotm a răspuns:

Actimel, vitamina C, lapte daca ai de unde cumpara cel de la tarani este mai bun nu sunt extrase vitaminele din el in piata de lactate gasesti