| Bălă_Ionut_1994 a întrebat:

Sal de ceva vreme am atacuri de panica din aproape orice, in urma cu 2 ani am baut cafea multa energizante cola etc..Sh am ajuns in ziua accea la spital, dupa am inceput sa tremur sa am tahicardii nu stiam ce se intampla cu mine aveam frica k fac infact inf.2 ore mai tarziu am ajuns la urgenta k nu puteam sa ma linistesc acolo mi se.a facut un ekg mi-a luat tensiunea sh dupa mi-a zis ca am tahicardie puls 130/min sh tensiunea 12 cu 6 ...De vreo 2 sap iar au aparut atacurile de panica am fost mi.am facut toate analizele toate bune, cardiolog ekg ambsolut toate analizele sh mi.au iesit bune.dar acum daca toti doctori mi.au zis ca nu am nimic nimic k sunt perfect sanatos la varsta de 19 ani eu tot intru in panica adica am asa o frica k fac tensiune cateodata am ameteli nu pot sa respir, (senzatie de nod in gat ) frisoane, tremurat. Deci nu stiu ce sa mai fac la 19 ani ma simt parca am 70 nici bunica mea nu e asa panicata k mine are 70 de ani cardiaca ce mai are ia si nu se panicheaza ca mine.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
intotdeauna e bine sa ceri o a doua parere medicala, dar cred ca totul se afla in mintea ta, si de acolo pleaca totul.te lasi prada gandurilor si te gandesti la ce e mai rau, autosugestionarea sa stii ca e un remediu bun si da si rezultate, incearca asa o saptamana, ocupa-ti mintea cu altceva..vezi cum reactionezi, bea ceaiuri de tei /musetel...si vezi care e starea ta pe o saptamana, daca nu se rezolva asa, e bine sa consulti un psiholog.
O zi frumoasa sa ai si poate ne mai "vedem"happy

5 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Calmeaza-te omule! Se vede ca esti mega agitat si dupa cum scrii. Psihoterapia cognitiv comportamentala (cel mai important) + acupunctura + eventual daca doresti ceva pastile naturiste, ceaiuri antistress, complex de vitamina B, omega 3 si 6 si in cateva luni se rezolva. Ajuta si sportul sa stii.

| DraudeS a răspuns:

Salut Ionut!

Cand ai fost la spital, tahicardia de 130/bpm nu a fost exagerat de mare, ci doar din cauza anxietatii, iar tensiunea era perfecta.
Este tanar, nu te mai gandi la probleme de sanatate vei avea destul timp mai tarziu. Crede-ma, rezolva ce inceputuri de probleme pe fond psihic ai de pe acum, mai tarziu va fi mult mai greu.
Dispnee (Dificultati in respiratie), frisoane, spasme, iti transpira mainile, stare de agitatie, insomnii, tiuituri in urechi, etc. etc. sunt toate simptome ale atacurilor de panica.
Crede-ma, consulta un medic psihiatru, sa-ti dea un tratament corespunzator, poate niste sedinte de psiho-terapie, sa nu ajungi ca mine dependend de pastile (Clonazepam).

Sanatate!

| Bălă_Ionut_1994 explică:

Care aveti simptomele mele va rog frum lasatim ceva explicatim ceva k nu stiu ce sa mai fac stau tot timpul in tensiune...ap cateodata am si palpitatii

| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru Bălă_Ionut_1994):

Buna Ionut! eu am trecut prin ce preci tu si toti medicii imi spuneau sa merg acasa ca nu am nimic, timp in care starea mea se inrautatea vizibil! asa m-am chinuit 6 ani, cu analize bune dar eu zacand in pat ca o leguma cu toate simptomele pe care le ai si tu, ba chiar mai grave! intr-un final mi s-a recomandat un psihiatru, iar acolo am fost intrebata de ce am venit asa tarziu? am fost diagnosticata cu depresie anxioasa si atacuri de panica pentru care am primiot tratament! ca sa vezi cum sunt doctorii din tara noastra! considera ca daca esti tanar nu trebuie sa suferi de nicio boala! cel mai bine este sa mergi sa vezi un psiholog si daca este nevoie, un psihiatru! nu este nicio rusine, important este sa te faci bine pentru ca esti tanar si viata merita traita frumos! nu te lasa pe o ureche ca n-ai nimic, pentru ca in timp simptomele se vor agrava si iti vei reveni foarte greu!
multa sanatate iti doresc happy

| Bălă_Ionut_1994 explică:

Si inca ceva nu beau cafea ciocolata nu mananc cola energizante etc ..alcol o data pe an poate nici atunci dar fumez.