| Zodiacul a întrebat:

M-am treazit acum vreo 2 zile ca ma doare o masea, iar ziua uratoare mi s-a umflat cavitatea bucala sau ce e aia de langa masea! Nustiu ce sa fac mor de durere, iar astazi e duminica nu pot sa merg la dentist.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Incearca sa bagi o tigara aprinsa in urechi, poate ai tras curent.Ar fi bine sa iei tetraciclina si quarelin.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Du-te luni la prima ora la dentist sa iti recomande un tratament pentru abces. Nu iti recomand sa le iei singur de la farmacie sau dupa ureche ca organismul fiecaruia dintre noi este diferit, iar medicul tau stomatolog s-ar putea sa stie mai bine ce ti-ar face bine. Intre timp daca te mai doare, ia ceva pentru durere.

| Gabonne1982 a răspuns:

Ai un abces facut acolo.Ia de la farmacie Amoxicilina sau Ibuprofen. Daca nici atunci nu sparge, trebuie neaparat sa mergi sa te vada un dentist.

| Holocaust a răspuns:

Pai in primul rand iei pastile.cel mai recomandat Nurofen forte.asta mi-a recomandat si mie dentistul. daca nu e abces.probabil.caria sau ce ai tu ti-a ajuns la nerv.lucru care l-am patit si eu.asa ca mai bine mergi la dentist sa-ti faca obturatie de canal.sau.intai sa vezi ce ai dar nu trebuie sa-ti fie frica.Mie una la inceout mi-a fost dupa care m-am gandit sa dau in viitor la medicina-srtomatologielaughingdeci nu-ti face griji.Azi te doare, maine-i gatalaughingaproximativbig grin

| Green007 a răspuns:

Aia ce zici tu e gingia de lanaga masea laughinglaughingcavitatea bucala e intreaga guralaughinglaughing du-te la o farmacie si intreaba ce fel de pastile ti-ar trebuiwinking

| Inessix a răspuns:

Poti sa incepi un tratament cu antibiotic, cum ar fi Augmentin. Mergi la farmacie si intreaba, dar daca nu poti merge la medic singura optiune e antibiotic. Sau daca vrei sa iti treaca durerea mai repede incearca sa zdrobesti o pastila si sa o pui acolo:cum ar fi antinevralgic sau algocalmin. Sau...tot la farmacie si cumpara-ti Dentocalmin. E o solutie care amorteste locul dureros. Sa stii ca astea-s remedii de moment, singura optiune de durata e sa iei antibiotic, sa dispara infectia. Sper ca ti-am fost de ajutor.