| Lalala a întrebat:

Sal!straight facesa va zic toata povesteastraight face
luni la o ora a inceput sa ma doara foarte rau la apendicita
la urmatoarea ora a inceput sa imi amorteasca piciorul drept si simteam mii de ace in piciorul drept.straight face
marti la scoala nu prea m. a durut dar cand am ajuns acasa a inceput sa ma doara...imi venea sa ma urc cu picioarele pe peretixyawn
miercuri[azi]m. a durut foarte rau si am zis sa ajung acasa si o sa ii zic mamei... dar la ora 3 nu am mai putut de durere si i.am zis mamei mele si m. a luat de la scoala si m. a tarat dupa ea prin magazinex(cand am ajuns acasa nu m. a mai durut deloc. dupa vreo 2 ore a aparut iar durerea dar putinstraight faceoare am apendicita? maikmea a zis ca daca am apendicita trebuie sa mai am si alte simtome dar eu cred ca ele difera de la persoana la persoana... a zis ca daca nu am febra in seara asta nu am apendicita si nu ma duce maine la medic, pe mine ma doare dar ea nu vrea sa inteleaga,
ziceti. mi si mie daca am sau nu apendicita sa ii arat si ei ca nu sunt singura care cred ca dastraight facemultumesc!happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cel mai probabil nu ai apendicita, fiindca in 3 zile apendicita ar fi evoluat spre peritonita. Ar trebui sa ai, obligatoriu, lipsa poftei de mancare si macar greturi. Totusi, ar fi bine sa te vada un medic daca ai dureri atat de rele. Ar putea fi altceva (de exemplu o anexita, daca esti fata, boala mult mai grava si mai greu de tratat).

Abh
| Abh a răspuns:

Roag-o sa te duca macar la medicul de familie, poate fi o apendicita subacuta, poate fi un chist ovarian.

| RB26DETT a răspuns:

Pai nu ai apendicita, si pe mine m-a durut 3 zile dupa aceea nimic.

| BlackRose08 a răspuns:

Deci. asta nu cred ca e apendicita. De ce? Ptc. la apendicita trebuie sa mai ai febra, gretzuri, varsaturi, diaree sau alte chestiibatting eyelashes.
Ar trebui sa mergi la doctor sa vezi ce se intampla.batting eyelashes [sau poate iti va veni stopu` daca nu ai asa cevabatting eyelashes :d
Sper ca te-am ajutat :d

| nevermindpeople a răspuns:

Nu as putea sa-ti dau un raspuns concret, din moment ce nu am avut niciodata apendicita.
Dar iti propun sa te uiti pe anumite siteuri si sa te informezi despre sintome, iar daca acestea se intalnesc si la tine, ar fi bine sa-i arati si mamei tale.

http://www.csid.ro/health/apendicita-cauze-simptome-tratament-3825721/

Si intr-un fel, mama ta are dreptate, din moment ce nu ai febra, nu prea sunt sanse sa ai apendicita. Totusi ar fi bine sa consulti un medic, cine stie ce se intampla cu tine.
Oricum, iti urez succes si sper sa nu patesti nimic rau. :-s
Pupici. >:D<
Sa te faci bine.

| alexXxa_4040 a răspuns:

De obicei apendicita se lasa pe picior(nu stiu sigur daca ai).

http://www.csid.ro/health/apendicita-cauze-simptome-tratament-3825721/

http://www.tpu.ro/sanatate/care-sunt-simptomele-apendicitei-s/

Cel mai e sa faci un control. Poti sa te duci mai intai la medicul de familie si dupa aia la spital.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uitate aici http://www.cerculet.com/u.php?user=katy098

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, mai ales ca ti-a amortit piciorul.vezi ca daca stai prea mult pot aparea complicatii majore.vb cu tatal tau daca pe mama ta nu o intereseaza si in plus te cara cu ea prin magazine...straight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa dai telefon de acasa telefon la 112 (gratuit) sa ceri sa-ti dea ambulanta urgentele, la telefon, sa le explici ce simptome ai, suna-i, sunt foarte amabili, sanatate.

| Miiiiiru a răspuns:

Buna. pe 12 ianuarie 2010 m.am operat si eu de apendicita.la mine simptomele au fost putin diferite, m.a durut foarte rau.mi.a amortit picioru cateva zile la rand.nu le.am zis parintilor crezand ca nu e apendicita.cateva zile nu am mai avut nici o problema dar pe 11 ianuarie m.am trezit cu niste stari foarte nasoale de greata, ameteala, febra. m.am dus la doctora mea d familie si ea mi.a spus ca ori am apendicita ori am gastritastraight face si mi.a dat 2 trimiteri. pe 11 ianuarie seara, pana la urma am mers la urgente deoarece nu ma simteam deloc bine.doctorul cand m.a vazut si i.am spus ce simptome am si m.a consultat putin doar atat mi.a spus mie si mamei : maine o operam! si m.a internat. deci parerea mea este sa mergi la un doctordeoarece nu trebuie sa fii intr.o continua durere ca sa ai apendicita. dar, daca mai stai sa nu patesti altceva, parerea mea. deci mult succes si sper ca te.am ajutat!

| cristi102 a răspuns:

Durere surda aproape de centrul sau partea superioara a abdomenului ce devine mai apoi ascutita si se deplaseaza spre partea din dreapta jos a abdomenului. Acesta este, de obicei, primul semn;

- pierderea apetitului;

- greata si/sau varsaturi imediat dupa ce incep durerile abdominale;

- umflarea abdomenului;

- febra nu foarte ridicata;

Alte simptome ale apendicitei pot fi:

- durere surda sau ascutita oriunde in partea superioara sau inferioara a abdomenului, spatelui sau in zona rectului;

- urinari dureroase;

- crampe severe;

- constipatie sau diaree.