| RobertAlexandru65 a întrebat:

Sal TPU,
Am 17 ani, inaltime 1, 82 sau putim mai mult. Mananc des salalte si fac miscare aproape in fiecare zi 30 minute. Dimineata mai mult de trei felii de paine nu mananc, la pranz am un singur fel de mancare, la scoala nu mananc nimic. Seara mananc maxim o felie de paine. Ca aspect arat potrivit, doar picioarele sunt mai groase (mostenire de familie). Dulciuri nu mananc, nu ma omor cu carnea si cu mancarurile grase. Cu toate acestea o persoana nu ii convine cat mananc, zice mereu "mananci ca porcul de indopi pana ti se face rau". Eram mai slab aveam pana in 85 de kg. Ma streseaza mereu, pentru el 2 sau 3 felii micute inseamna cat 3-4 festine regesti. De exemplu azi am mancat de dimineata doar 3 felii extrem de mici si s-a suparat de parca as fi mancat 20 mari nu 3 mici. Din cauza stresului am aduagat kilograme in plus? Amintesc ca in fiecare azi are grija sa se lege de mine de absolut orice si chiar la masa nu se abtine sa urle la mine, imi reproseaza lucruri fara sens doar ca sa ma distruga si spune ca am iubeste dar atat de mult exagereaza incat toate persoanele care l-au cunoscut spun ca mai mult de o zi cu el ar ajunge in mormant. Trebuie sa slabesc, dar cum? Mananc foarte putin si ce trebuie. Nu arat deloc gras, burta nu se vede.
Daca eu mananc prea mult, atunci spuneti-mi cat ar trebui.
Va astept parerile. Dau funda (raspuns complet care sa cuprinda toate punctele mentionate).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Esti in crestere si trebuie sa te alimentezi, canitatea de hrana pe care o mananci zilnic, asa cum ai precizat, nu este prea mare, insa este bine sa iti duci si la scoala o gustare deoarece este o distanta prea mare intre mese si aceasta nu este bine pentru organism.
Se pare ca cel ce te critica este mai slab ca si constitutie si crede ca tu te vei ingrasa, daca vei manca aceiasi cantitate de paine.
Nu cred ca-ti vrea raul dar, daca este posibil ar fi bine sa comporti o discutie amiabila (prietenoasa) cu cel/cea ce te critica si sa lamuriti care este problema de fapt.
Daca ai inceput sa cresti in greutate spui ca aveai pana in 85 kg. dar, in prezent, ai inceput sa cresti in greutate, este bine sa faci sport, mai multa miscare si vei ajunge sa-ti echilibrezi greutatea.
Daca ai picioarele mai groase, nu ai ce sa faci, asa este constitutia ta. Eu am inteles ca esti baiat si atunci acest lucru nici nu conteaza. Esti inalt si sunt convinsa ca, in viitor, vei arata foarte bine si nu trebuie sa-ti faci probleme.
Un gand bun si multa sanatate.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci prin o persoana te referi la tatal tau nu? Eu mananc de 2 ori mai mult ca tine nu sunt gras.Nu zic ca tu esti.Eu as zice s-a nu faci nimic in afara de ce faci acum.Adica faci sport, mananci putin, mananci salate.

| Sarius1994 a răspuns:

Sfatu meu asta daca vrei sa il iei in considerare mai mult sau mai putin spune-i "persoanei" de dulce banuiec ca acea persoana e iubitul? sincer nu conteaza cate feli de maine mananci asat doar daca feliiile nu devin painii intregi conteaza sa faci sport + ce naiba te cearta mereu daca nu ii place sa manca ea 3 firmituri zilnica el poate trai? si da din cauza stresului poti sa te ingrasi sau sa slabesti a si inca ceva nu conteaza daca mananci 3 firmituri se pare ca el are o problema la cap daca in fiecare zi trebuie dus la doctor poate faci rost de un regim si pentru el

| TheRook a răspuns:

Nu mai manca nimic

| Dragos_Don_1992 a răspuns:

Parerea mea nu e ca mananci mult iar acelei persoane reproseazai si tu cate ceva da nu foarte rautacios cat sa ii inchida gura barem cat mananci

| elisabeta1986 a răspuns:

Salut
Daca ceea ce spui tu ca mananci este adevarat mie mi se pare ca mananci chiar putin. Depinde si ce pui pe feliile alea de paine.
Sfaturi:
- mergi la fotbal cu baietii
- a venit vara - mergi la strand si baga inot
- nu mai asculta la ce zic altii despre cat mananci
- informeaza-te mai bine in ceea ce priveste nutritia. Gasesti informatii utile pe http://cesamancam.ro/ (articole diverse despre ce sa mananci si ce nu, despre impactul alimentelor asupra organismului si retete sanatoase) si pe http://www.slabute.ro/ (au si un calculator de calorii).
- mananca paine integrala ( e buna aia de la vel pitar - grau intreg)
- mananca mai multe fructe
La varsta ta ar trebui sa mananci orice si sa faci sport de toate felurile.
Daca acum ai aceasta greutate mai tarziu este posibil sa mai cresti asa ca mananca orice (adica diversificat si in cantitati decente) si baga sport. Sa nu confunzi orice cu oricat :)) Nu trebuie sa urmezi o dieta sau ceva de genul acesta.
- sari peste cartofii prajiti
Spor!