| Diegoxyz a întrebat:

Are ceva daca beau o doza de bere? Am 16 ani si am mai baut in trecut dar de revelion nu fiindcă atunci am avut un atac de panica dar nu cred ca ar fi de la alcool

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

N-ai mă ce să pățești laughing berea e alcool slăbuț.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca faci atacuri de panica, poate-i mai bine sa nu bei nici un pic de alcool.
Mai amana vreo 4 ani, macar pana te maturizezi complet si atacurile de panica vor dispare.

| PinkTerror a răspuns (pentru Violleta2022):

Este putin probabil ca atacul de panica sa fie de la bere. 99% erau alte motive care au dus la acel atac de panica si el a asociat acest moment cu bautul de bere.

| Violleta2022 a răspuns (pentru PinkTerror):

Nu am spus nicaieri ca atacul de panica este provocat de bere!
Am spus sa nu vei bere, pentru ca alcoolul iti creeaza o anumita stare psihica, care ti-ar putea genera o stare de rau, sau chiar panica.
Este cunoscut ca, alcoolul intr-o anumita cantitate scoate din om ce-i mai ciudat, unii devin subit foarte veseli, altii foarte violenti, altii devin fricosi si fac atacuri de panica sau violenta si tot asa.
Tu esti inca foarte micut, ficatl tau nu este inca complet dezvoltat si s-ar putea sa nu proceseze alcoolul, putand sa te imbeti de la jumatate de doza si putand sa faci o criza, sa lesini, sa ai tac de frica, de panica, d e violenta sau cine stie, poate de ras.
In orice caz, dat fiind istoricul tau cu atacurile de panica si varsta foarte mica, am recomandat sa nu bei bere.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ai avut un atac de panică în urma consumului de alcool, părerea mea este următoarea.
Alcoolul este toxic. Cuvântul toxic vine de la toxon, săgeată, al cărei vârf era înmuiat în otravă.
Deci este otravă, foarte periculos pentru organism. Când ajunge la creier dizolvă grăsimea din celulele nervoase. Este ca și cum ai turna acid sulfuric pe piesele electronice din PC-ul tău. Ca să lupte cu alcoolul în ficat sunt enzime care îl neutralizează. De aceea pe măsură ce bei tot mai mult alcool, ficatul produce tot mai multe enzime care îl neutralizează și nu te îmbeți ușor, căci el, este distrus rapid de ficat. Așa ca să te simți bine ( efect temporar asupra creierului, trebuie să bei cantităîi tot mai mari.
Dar s-ar putea ca ție persoal, această enzimă să îți lipsească din start. Atunci faci alergie la alcool, poți intra în comă alcoolică chiar de la un pahar de vin, sau o doză de bere și să ai nevoie de spitalizare imediată. Dta ai avut doar un atac de panică.
Acesta pare să fi fost cazul dtale. Din berea respectivă, o nimic toată pentru alții, alcoolul de care ficatul tău nu a reușit să te protejeze, a ajuns prea mult acolo și a distrus interpretorii de semnale. Așa că, are ceva dacă cineva bea o doză de bere. 500 ml cu 5% alcool, egal 25 ml de alcool? Păi în general, la toată lumea, nu are. Dacă ți-ar da cineva o lingură sau două cu 25 ml alcool pur 100% să le bei, ai vedea cât de tare frige pe gât, fiindcă usucă celulele și le distruge. Dacă e diluat în bere nu îl simți că e rău. Dar când ajunge la creier, nu la creier în general, ci la creierul tău, are ceva. Perturbă softul de interpretare și generează atac de panică. Așa că are ceva. Astfel, alege între plăcerea trecătoare și discutabilă a dozei de bere și distrugerea PC-lui tău dintre urechi. Așa că pentru tine, are ceva.

| JicaContra a răspuns:

Sigur ca nu ai nimic, mai ales daca berea e fara alcoolwinking
insa tot bere ewinking

| Dalmore a răspuns:

N-are nimic.

| AlleXuSS a răspuns:

Salut la cat alcool are berea nici daca iti pui in fiecare seara cate o sticla de bere de 2l in loc de apa n-o sa patesti nimic din contra acidul din bere este bun cand te trezesti cu nasul infundat laughing
Nu are rost sa-ti faci griji!

| Carolina1972 a răspuns:

Berea e apa cu spumelaughing)