| lamasanustefan a întrebat:

Salut.
Am baut acum jumătate de oră o bere.
Si acum ma inteapa tare inima.
Ce am?
Tin sa precizez ca nu e prima data cand beau bere sau alcool in general.
Rog ajutor

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu are treaba berea cu inima. Asta daca nu ai mai consumat si altceva.

| sierra1 a răspuns:

"ma inteapa tare inima...Rog ajutor"

ai grești, nu aici ceri ajutor ci la 112 și urgent fă-o

| selos a răspuns:

Infarct miocardic acut. dovada faptului ca esti in alcoolic in deriva

| Hotheaded a răspuns:

Durere brusc aparuta in mijlocul pieptului (apasare violenta, strangere, presiune sau strangulare); Durerea dureaza cateva minute sau trece imediat si revine ulterior;
Durerea din piept poate iradia in umeri, ambele brate, la baza gatului și/sau in mandibula
Simptome care pot insoti durerea:

Dificultate in respiratie
Transpiratii reci, paloare
Teama (anxietate)
Palpitatii (batai neregulate ale inimii)
Greata
Senzatie de "cap usor"

| lamasanustefan explică (pentru Hotheaded):

Da. aia am avut. dar de la ce?
oare mai patesc?

| Hotheaded a răspuns (pentru lamasanustefan):

Nu cred că ai avut asta. Poate doar așa crezi. Simptomele de mai sus reprezintă infarctul miocardic acut. Durerile sunt mari, sigur sunai la 112 în cazul ăsta. Cel mai probabil ai avut o angină pectorală. Și mie mi se întâmplă fără o explicație, tocmai am făcut un control și mi-a spus că am inima foarte bună. Apelează la 112 dacă, chiar ai simțit simptomele menționate de mine.