| anonim_4396 a întrebat:

mâine am o zi îngrozitoare, dimineața merg să îmi fac analizele si îmi ia 4-6 eprubete de sânge,iar după-amiază trebuie să fac niste injecții în piciorul drept... si îmi este frică, nu pot să spun că morr de frica, dar nu știu de ce dar simt o teamă legată de ace mai ales la injecții îmi este frică să nu îmi atinga cu acul vreun os sau tendon sau mai stiu eu ce si sa nu mai pot să mă misc si mai stiu eu ce.
Cum sa scap de aceste temeri?
Ps.Am 12 ani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ra_Ki_1982 a răspuns:

Buna, trebuie sa intelegi ca mereu o sa existe injectii si chestii de astea, nu trebuie sa te temi de ace sau ceva de genu' deoarece frica iti amplifica durerea.Cand iti face injectiile sau iti ai sange nu te uita si nu privi dinainte acul, asa o sa fie doar o intepatura de albina happy