| NewTerminator a întrebat:

Sal TPU!
Stiu ca s-a mai pus intrebarea, dar am inteles ca depinde mult de fiecare individ in parte.
Am 15 ani si 9 luni 80kg(cred ca +ceva, nu m-am mai cantarit de ceva vreme) 1.81-1.82 si as dori sa ma apuc de sala. Nu intentionez sa iau steroizi(cel putin la inceput, sau pana cand nu se mai vad rezultatele din munca simpla).
Insa am citit ca o data cu inceperea antrenamentelor nu mai cresti in inaltime, si as dorei sa mai iau minim 5 cm in inaltime.
In special ma intereseaza sa lucrez bicepsii, pectoralii si muschii abdominali si sa dau jos de pe fund(fese suna cam fenimin, si sincer nu stiu termenu stintific pentru acei muschi).

Deci ar trebui sa ma apuc sau nu?
Daca da, ce exercitii si regim alimentar mi-ati recomanda sau ar trebui sa vb cu un antrenor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!

Important! Nu este cazul să ţii diete deoarece pot avea efecte nedorite. De exemplu dacă acum slăbeşti 10 kilograme şi începi să mănânci din nou, vei pune înapoi 15 kilograme. Nu trebuie să te înfometezi. Este bine să slăbeşti câte puţin dar sigur.

Să vorbim în primul rând de alimentaţie.
Trebuie să ai un stil de viaţă sănătos.
Încearcă să nu consumi grăsimi, prăjeli, dulciuri, pâine şi băuturi acidulate.
Mănâncă carne de pui fiartă sau la grătar, salată, iaurt degresat, Bake Rolls, multe fructe şi multe legume.
Dacă îţi este poftă de ceva dulce, nu mânca prăjituri şi ciocolată. Mănâncă iaurturi Jogobella deoarece sunt sărace în calorii, batoane Fitness, biscuiţi Belvita sau fructe.
Încearcă să nu iei mese la ore târzii.

Sportul are un rol important, de asemenea. Dacă ai posibilitate înscrie-te la sală la Aerobic sau la aparate.
Poţi alerga seara sau poţi face acasă abdomene, genoflexiuni, flotări, etc.
Caută pe Youtube filmuleţe cu exerciţii pentru anumite părţi ale corpului. Găseşti de orice fel.

Mult succes!

| Cosmin86 a răspuns:

1. intrebari de genul se pun la "Sport"
2. evident ca o sa cresti in inaltime, daca cineva iti spune ca nu mai cresti poti sa-i spui ca e un REDUS MINTAL
3. alimentatie : 4-5 mese pe zi bogate in proteine si carbohidrati ( PROTEINE la fiecare masa )
4. lucreaza tot corpul, cu piept+biceps+abdomen o sa arati PENIBIL cat sa-ti fie rusine sa mergi la piscina, daca nu dezvolti si celelalte grupe
5. vorbeste cu un antrenor sa-ti faca un program la sala

| kteichd a răspuns:

Da du-te la sala de obicei antrenorul de acolo poate sa iti dea si sfaturi de nutritie - alimentatie cat si proteine. nu folosi stereoizi deoarece viata da sexuala fa muri de la prima utilizare. Foloseste creatina si cu timpul scazi doza de la 3 grame pe kg pana cand o sa ajungi sa nu mai folosesti ca daca renunti dintr-o data o sa ti se dezumfle muschi. mai bine intreba un antrenor.

| Cosmin86 a răspuns (pentru kteichd):

"daca renunti dintr-o data o sa ti se dezumfle muschi", tu esti IDIOT? Cum sa ti se dezumfle muschii?

Ai calcat in viata ta intr-o sala? Ai folosit in viata ta creatina? Sau vorbesti ca un handicapat din auzite?

| CorneliaC a răspuns:

Pai normal ca trebuie sa vorbesti cu un antrenor

| Ajutatorool a răspuns:

Cat nu faci deadlifting esti destul de safe. are scooby pe pagina destul de bine acoperit acest subiect... asta daca stii engleza.
http://scoobysworkshop.com/bodybuilding-stunts-growth/

| Vidiu a răspuns:

"Insa am citit ca o data cu inceperea antrenamentelor nu mai cresti in inaltime, si as dorei sa mai iau minim 5 cm in inaltime." E o prostie.

1.
Ca sa nu mai cresti, trebuie sa faci cu greutati foarte mari deasupra capului. In rest este OK. Un prieten de al meu face de aproape 3 ani si creste in continuu.

2.
Alimentatie: 3 mese pe zi + fructe.

3.
Nu lua steroizi.
Poti lua proteine (pastile) sau creatina.

FUNDA!?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Vidiu):

Cu 3 mese pe zi + fructe vrei sa pui muschi?

si UNDE vezi tu proteine sub forma de pastile, ca eu am vazut doar sub forma de praf?

Esti doar un COPIL MIC, nu?

| Dannyka a răspuns:

Un SFAT......incepe sa alergi 2-3 ani pana mai scazi din greutate si sa iti poti marii rezistenta iar apoi incepe a face exercitii acasa (abdomene, flotari, genoflexiuni). esti prea tanar de sala iar sala nu te ajuta sa cresti, din contra ramai la inaltime initiala......credema e cel mai bine

| Cosmin86 a răspuns (pentru Dannyka):

"sala nu te ajuta sa cresti, din contra ramai la inaltime initiala", serios?

Alt copil mic, nu?

| Dannyka a răspuns (pentru Cosmin86):

Hahahahahahahahahahahahah. ai cerut sfatul unui doctor in privinta la ce vrei sa faci? Normal ca instructorul de la sala spunesad sala e cel mai bun loc pentru tine vino, te asteptam etc) aste le spune in interesul lui ca sa i-a bani dar la sanatatea ta nu se gandeste. Si nu.nu sunt copil am 19 ani si fac kickbox de 3 ani, iar pentru o rezistenta, agilitate si forta mult mai buna, fac exercitiile care ti-le-am zis.in fine faci cum vrei

| Cosmin86 a răspuns (pentru Dannyka):

Nu ma iau dupa instructorul de la sala, am vorbit cu medici sportivi ( cu Dr. Serban Damian, care publica articole pe doctor.info ) si cu altii.

P.S. : am analizele perfecte, asa ca de ce sa nu fie sanatos?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Dannyka):

Si inca ceva, forta "mult mai buna" cu exercitiile alea? laughing

tu stii macar cum se face forta?

p.s. : nu am vazut pe nimeni luand medalii la un concurs de forta cu exercitiile alea, dar pe ABSOLUT NIMENI, si am vazut zeci de concursuri si competitii

| Dannyka a răspuns (pentru Cosmin86):

Hahahahahahhahahahahahaha.hai ca esti amuzant.Adica vrei sa spui ca flotarile nu ofera Forta, abdomenele nu ofera FORTA, genoflexiunile nu ofera Forta, destul de patetic.se vede ca gandesti cu picioarele.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Dannyka):

Cu greutatea corpului, nu

Eu fac flotari la paralele ( cu tot corpul in aer ) si leg de mine 25-30 kg, ca sa nu pot sa fac peste 5 repetari

forta = MAXIM 5 repetari / serie, poti mai multe, maresti greutatea

Mai documenteaza-te :
http://www.getfit.ro/......serie.html

p.s. : destul de "patetic"? cand facem o proba de forta? gen o vendetta de skandenberg?

| Dannyka a răspuns (pentru Cosmin86):

Eu cu tine... good luck(Zohan)hahahahaha

| Cosmin86 a răspuns (pentru Dannyka):

Da, tu cu exercitiile tale de 2 bani vs cineva care stie sa se antreneze happy

copii mici, fac ei forta de la flotari si abdomene rolling on the floor

| Dannyka a răspuns (pentru Cosmin86):

Bine mai...