| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU
O intrebare pentru cei care fac sala.
Am 1.81/66kg si sunt pe bulk.
Cam pana la ce greutate ar trebui sa fac bulk si cand sa ma apuc de cut?
Eu ma gandeam pana la vreo 80kg si sa dau cut la 75.
Ofer funda pentru cel mai bun raspuns

2 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Nu am idee ce intelegi tu prin cuvintele alea asa ca o sa iti explic in romana. Daca vrei sa pui masa musculara trebuie sa ramai intr-un surplus caloric usor, 2-300 de calorii peste ce consuma organismul tau (adica metabolismul baza + efortul depus la sala/job). Fara teste scumpe nu prea ai de unde sa stii care ar fi vaoarea aia dar ca barbat care face sala ai consuma undeva la 2000.-2500 pe zi la baza + 500 de calorii la ora pentru sala. As zice ca ar trebui sa manaci undeva intre 2500 si 3500 de calorii pe zi dar o sa trebuiasca sa testezi tu care e punctul in care nu pui gasime ci masa musculara. Evident in caloriile astea trebuie sa intre si proteinele adica minim 105 grame pe zi la greutatea de acum.

Presupun ca prin cut te referi la micsorarea numarului de calorii dar aia ar aia nu ar trebui sa se intample cat timp inca vrei sa cresti masa musculara.

| Anonim7391 a răspuns (pentru RoCkKiD):

Inteleg.
Dar pana la ce greutate recomanzi sa fiu pe bulk?