| george_3697 a întrebat:

Am si eu o intrebare.Deci am aproape 18 ani si o inaltime de 1.65 m. Vreau sa stiu pana la ce varsta cresc baietii si daca mai pot creste cu cativa cm in urmatorii ani. Tatal meu are aprox 1.75, mama 1.58 iar fratele meu 1.75.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| oz a răspuns:

Baga repede inot... poate mai iei 2-3 cm.

| Diva a răspuns:

Si eu am 16 ani si 1. 60 inaltime sunt disperata.Bafta multa

Răspuns utilizator avertizat
| y8yujfuyyfvuy a răspuns:

Pai joaca basket...si stai atarnat de spaliere...asta te inalta...stai serii de cate 40-60 sec si te va ajuta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa ai maxim 170 cm, ar fi bine sa cresti mai mult dar cam atat ai sa mai cresti.

| crysha a răspuns:

In medie baietii cresc pana in jurul varstei de 19-20 de ani deoarece dupa cum bine stiti ei se maturizeaza, din punct de vedere fizic, mai greu...asa ca exista posibilitatea sa mai cresti vreo 2cm-2 cm jum. cei de mai jos ti-au dat niste sfaturi chiar bune referitoare la practicarea unui sport in vederea cresterii inaltimii, dar vezi tu depinde si de gena pe care ai mostenit-o din partea parintilor... daca tot esti asa de disperat poti consulta un medic endocrionlog care este in masura s iti spuna daca mai poti urma vreun tratament pentru crestere sau nu mai e nimic de facut big grin

| vladutzzz a răspuns:

Salut george!
Eu stiu ca inaltimea ideala a ta, este media inaltimii parintilor tai. Însa nu intotdeauna se respecta regula asta; un amic de'al meu are 1. 85 la 17 ani si ai lui n'au mai mult de 1. 70winking
Oricum, cel mai benefic pentru crestere este sportul...cu toate ca e cam tarziu, fa ceva...(sari, intinde'te cat mai mult.)
Cat despre varsta, stiu ca pana pe la 22 de ani mai cresti...
Bafta! happy

| aleex68 a răspuns:

Da george! baietii pot creste pana la aproximativ 20-22 de ani. daca mai si practici un sport de atletism sigur vei mai creste.fratele meu a crescut in timpul stagiului militar 11 cm.adica intre 20-21 de ani.