| Denyisssa a întrebat:

Sall♥♥♥! Am incercat de multe,multe ori sa-mi las unghiile sa-mi creasca pentru manichiuri diverse si mai funny dar,de fiecare data una trebuie sa aiba mofturi si sa se rupa,mereu alta,si cateodata chiar 2, 3 unghii mi se rup. Dati-mi niste sfaturi pentru oprirea acestei "ruperi".

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Dali15 a răspuns:

Nu ti le taia cu forfecuta sau unghiera, pilestele doar o perioada nu foarte lunga... Unghiile sunt alcatuite din mai multe straturi si daca le tai intra aer sub straturile acelea si se exfoliaza si asa se rup. nu garantez ca nu au sa se mai rupa deloc insa mie asa mi-a spus manichiurista

| Denyisssa explică (pentru Dali15):

Multumesc mult :* Asta am sa si fac.

7 răspunsuri:
| Ramo137 a răspuns:

Pai si eu m-i le las mari.dar nu exagerate. incearca sa nu le lasi prea lungi incat sa nu poti scrie sau etc. exista si un lac de unghii pentru intarirea lor..intreaba la magazin. funda?

| Denyisssa explică (pentru Ramo137):

Ms...dar nici eu nu mi le las foarte mari.Mi se rup cu mult inainte sa-mi creasca peste deget.

| NiculaLoredanaAndreea a răspuns:

Deoarece ai unghiile moi, ca si mine. Si mie mi se rupeau unghiile dar ma dau cu lac de unghii incomod si se întăresc. Succes.

| Mesca_Cristina_1998 a răspuns:

Pai. poti sa pui niste ulei de masline sau ulei de foarea soarelui intr-un pahar si ti degetele vreo 10-15 minute ca uleiul intareste unghile..Succes.

| Denyisssa explică (pentru Mesca_Cristina_1998):

Multumesc dar, mi se pare putin cam absurda idea, dar totusi o sa incerc, ce nu face omul din curiozitate rolling on the floor)