| crisy_9816 a întrebat:

Hi! dati-mi si mie sfaturi ce sa fac sa nu mai mi se rupa unghiile sau sa imi creasca mai repede mersi vot la toate si funda la toate

Răspuns Câştigător
| micurutza2005 a răspuns:

Varianta cea mai ieftina este ulei incalzit cat sa il suporti si tii unghiile acolo cateva minute de 3-4ori pe saptamana, o alta varianta e cu ulei de masline tot asa, iar alta e ulei de ricin+vit.A picaturi pui cateva picaturi impreuna cu uleiul de rcin la incalzit cat suporti de cald sa nu te arzi si ti unghiile acolo la inmuiat in uleiul preparat caldut tot asa cateva minute de 3-4ori pe sapt.sau in fiecare zi cum poti timp de o saptamana si unghiile tale nu se vor mai rupe poate vor creste si mai repede ceea ce nu cred pentru ca ele au ritmul lor de crescut la fel ca parul nu poti influenta sa creasca mai repede sau mai incet ci doar cat de sanatoase poti sa le pastrezi si pentru asta in afara de baile cu ulei pentru unghii mai trebuie sa ai si o alimentatie corespunzatoare care sa contina mai mult calciu si vitamine minerale,multe fructe,legume si mai ales lactate cascavalul cred ca are cea mai mare cantitate de calciu si branza de vaca,unt,lapte,cereale,painea neagra, graham, multicereale etc.conteaza foarte mult si alimentatia ca sa ai piele,par,si unghii frumoase si sa nu fi bolnava de ceva anume sa iti faci si analize sa vezi cum stai cu calciul, anemia, etc.eu cred ca dupa tratamentul ce ti-am zis nu o sa ti se mai rupa daca ai grija si de alimentatie in paralel.succes!

4 răspunsuri:
| sunshine_5685 a răspuns:

Pentru ca unghiile sa creasca mai repede, poti folosi uleiul de ricin(il poti lua de la farmacie), si dai pe unghii zilnic.ptr intarire poti folosi zeama de lamaie.happy

| briquette a răspuns:

Ulei de ricinwinking
si eu am avut aceeasi problema, este eficient

| sile333 a răspuns:

Incearca sa iei niste calciuwinking

| deea_1360 a răspuns:

Heyhappyam auzit ca daca le ti in ulei cald se intaresc...dar nu foarte cald...cat poti tu sa suportiwinking