| Ramo137 a întrebat:

cum sa fac sa nu m-i se mai rupa unghiile, nu vreau sa ma laud, dar am cele mai lungi unghii din scoala big grin
le las sa creasca vreo 2 luni apoi se rupe una si trebuie sa le tai pe toate, ori se agata, ce sa fac sa nu mai se rupa, in fiecare zi le pilesc... multumesc! happy funda!

Răspuns Câştigător
| Anestezia a răspuns:

Cumpăra-ți de la farmacie întăritor.Eu folosesc ,și pot spune că sunt mulțumită.
Dar asta nu depinde doar de întăritor.Ai nevoie și de calciu,deci mănâncă cât mai multe lactate.

Baftă! și unghii cât mai mari hee hee!

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Le pilești că se rup sau ce?
Masează unghiile cu ulei de ricin/măsline, complex de B-uri din fructe și legume proaspete (suplimente iei cu acordul medicului cu analize de sânge la zi), evită contactul cu substanțe nocive, detergenți, etc.
Pa, pa.

| NobodyAmongTheRubble a răspuns:

Din cite am inteles ai 14 ani(ca si mine) La mine la fel cresc repede unghiile insa eu le tai deoarece mi-ar fi rusine sa ma duc cu manichiuri la scoala de la asa virsta.O sa ai cind sa te lauzi cu unghii mari si frumoase, la virsta noastra important sa fie ingrijite si atit!

| Ramo137 explică (pentru NobodyAmongTheRubble):

Daa... a le mele sunt curate, nu imi place sa le fac imi place sa le las naturale sau cateodata french, papa

| Andrei07565486 a răspuns:

Sa mai dat un raspuns pe aceasta tema, incearca sa ei vitamine, asta ar fi una din cauze

| ElenaMaria1 a răspuns:

Poate nu ar trebui sa le pilesti chiar in fiecare zi. iti poti cumpara de la farmaci, de exemplu, intaritor de unghii. e 5 sau 6 lei. sau mai sunt si la Avon si Oriflame tratamente. uita-te in catalog si sigur vei gasi. funda?

| lolipop01 a răspuns:

Date cu lac de ungii sau cu solutie speciala de intarirea unghiilor...Sau poate n-ai calciu suficient.,.in fine...sau da-te cu crema!big grin
succes ca sa nu se rupa unghiile pa sper ca te-am ajutat cu ceva! :*

| Blair24 a răspuns:

In general sa stii ca lipsa de calciu provoaca ruperea unghiilor si cel mai indicat este sa iti iei tratamente pentru unghii de la farmacie cu vitamine sau ceva si nu ar trebui sa le pilesti atat de des. Sper ca ti-am fost de ajutor.

| mihaela520 a răspuns:

Si eu am unghiile mari si acum cateva luni pateam exact ce ti se intampla si tie(se rupeau) si mi-a spus o colega sa imi dau cu ulei de ricin si chiar mi-a fost de folos si sper sa iti fie si tie la fel.ps:se tine 10-15 min pe ughii.