| -TattO- a întrebat:

Sall... am o intrebare...

cafeaua in "exces" te afecteaza?

pai e cam asa: inainte beam o cana la 1-2 zile, acum de ceva timp am inceput sa beau si 4-5 cani pe zi, nu stiu ce sa fac, simt asa o nevoie. am incercat sa ma las, dar nu pot sta mai mult de 1 zi fara.

Si am observat, adica mai mult, ca am devenit mai nervos, ma enervez mai repede si din orice. E din cauza cafelei?

voi ce ziceti sa mai facsad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
nony
| nony a răspuns:

Sigur starile de nervi le ai de la cafeaua care o bei in exces. Uite cum as face eu. Cea mai buna metoda este sa te lasi brusc, la fel ca si cu tigarile, nu exista azi fumez 7 tigari, maine 6, si tot asa.La fel si la tine, dar daca iti este greu.iti faci echivalentul la 2 cani de cafea pe zi si le pui intr-o sticluta.Cand iti vine pofta de baut, iei cate o gura de cafea, atat.Cand ai terminat cafeaua gata, gandeste-te ca daca mai bei iarasi o sa-ti faci rau.
Si ar mai fi o metoda.Nu iti mai cumpara, daca stii ca nu ai in casa, nici ca te duci special sa-ti iei cafea.Dependenta de cafea nu este chiar asa grava ca restul.

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, cafeaua te face mai agitat, mai nervos, iti da tulburari de somn, tahicardie si hipertensiune. Nu depasi niciodata doua lingurite de cafea sau o lingurita de nes pe zi.

| antonia09 a răspuns:

Buna,
Da cafea in exces dauneaza, atat pentru sistemul nervos, cat si pentru anumite organe cum ar fi INIMA. O cantitate mica este benefica circulatiei sangelui si vascularizarii la nivelul inimii. Iti dai seama ce poate provoca o cantitate mare de cafea inimiiiii - fluctuatii ale pulsului, poti avea migrene destul de mari.
INCEARCA sa raresti dozele de cafea zilnice.
Fa-ti si niste analize pentru a vedea daca nu sunt deja anumite nereguli cu organismul tau.
Pe net gasesti tot felul de informatii in privinta excesului de cafea.
Multa sanatate si LA MULTI ANI ROMANIA!

| Aliyaa a răspuns:

Da te afecteaza foarte mult pe viitor deoarece cofeina afecteaza creierul si sistemul nervos.incarca sa diminuezi consumul de cafea bea cafea fara cofeina macar sau cafea din cereale e mult mai sanatoasa sau poti incerca chiar o cana de ceaiwinking

| MaRRiaN a răspuns:

Cum zice si n1c, cel mai usor e sa cauti pe Google, gasesti raspunsurile mai usor si sunt si mai complexe. Uite link ca sa-ti fie mai usor : http://www.google.ro/......tp?/search

PS: mai usor cu cafeaua ca nu face bine la tensiune si la inima

| -TattO- explică:

Eu vreau raspunsurile voastre nu de pe net

| -TattO- explică:

Da. mersi mult. incerc sa reduc. si apoi sa ma las. mersi frumos
lasati google. vroiam raspusuri din propia voastra initiativa

| Babushka a răspuns:

Compozitia cafelei este urmatoarea:

verde

prajita

Apa

11, 23

1, 15

Substante azotate

12, 07

13, 98

Cafeina

1, 21

1, 24

Materii grase

12, 27

14, 48

Zahar

8, 55

0, 66

Acid cafetanic

33, 79

45, 09

Celuloza

18, 17

16, 89

Substante minerale

3, 92

4, 75
Cafeaua actioneaza la nivelul sistemului nervos de aceea ai devenit asa. Pulsatiile inimi cresc de aceea persoanele bolnave de inima evita cafeaua. In schimb cafeaua este buna sa o bei dupa masa deoarece digestia se face mai usor.Ai putea incerca sa bei cafea cu lapte (fara frisca)e mult mai hranitora. Pa pa!

| Nic a răspuns:

Pana la urma orice exces dauneaza, nu? happy

Nu vreau sa fiu rautacios, dar ca sa nu dau eu copy paste aici mai bine cauti pe google cafeaua in exces si o sa vezi raspunsuri. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E posibil draga sa te afecteze faptul ca bei prea multa cafea.si eu am aceeasi problema ca si tine. din nefericire intr-o perioada neagra a vietii mele am inceput sa beau f multe nessuri ceea ce mi-a daunat f mult fiindca devenisem aproape dependenta simteam nevoia de a bea mai tot timpul nes.acum imi dau seama cat de mult am gresit ca nu m-am oprit la timp si am cateodata stari care nu le doresc nimanui.atat regret ca am exagerat si sper sa nu fie prea tarziu pentru sanatea mea.renunta pana nu vei deveni dependenta iti spun din proprie experienta