| rfeqa a întrebat:

Sall! care sunt semnele venirii ciclului? funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Resource a răspuns:

Aproape la 1 an dupa ce sanii au inceput sa se dezvolte, majoritatea fetelor trec printr-o perioada de crestere rapida. Ele cresc mult in inaltime, corpul capata roptunjimi, talpile se maresc. In general, prima menstruatie apare cam in 2 ani din momentul in care sanii au inceput sa se dezvolte si foarte repede dupa aparitia parului de sub brat sau in zona pubiana. O scurgere vaginala este de asemenea un indiciu ca ciclul menstrual va veni in curand.
La prima menstruatie vei simti chilotul ud, probabil la fel ca atunci cand ai avut deja usoare scurgeri albicioase. Uneori poti sa simti cum se scurge lichidul acumulat daca ai stat jos sau intinsa pentru o perioada de timp.

2 răspunsuri:
| OanaG a răspuns:

Eu nu am avut nici un simptom,nici o durere. Fiecare are un altfel de organism,nu toata lumea are aceleasi simptome!

Dar poti avea: dureri de burta, de spate, sanii te dor, uneori dureri de cap.

Pa:*

| anamariacata a răspuns:

Mai intai ti se intaresc sanii, te dor si ai dureri minore in partea de jos a bazinului