| AlexandraLupoae a întrebat:

Mama mea mi-a povestit despre ciclu cam de mult timp! Nu mai tin minte decat ca o sa am nevoie de tampoane! Chiar as vrea ca cineva sa imi reaminteasca ce inseamna si daca e vreo diferenta dintre ciclu si menstruatie...+Care sunt semnele venirii ciclului si cum v-ati simtit in ziua aceea(cui i-a venit deja )laughing

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Prin menstruatie se elimina din organismul femeii ciclic captuseala uterului numit endometru in cazul in care ovulul nu a fost fecundat/fertilizat. Deci menstruatia se refera la perioada ce cateva zile in care se petrece aceasta eliminare de menstra. Acest proces se produce la un anumit timp repetitiv adica ciclic. De aici provine numele acestui proces adica ciclul menstrual care se produce aproximativ la 28 de zile adica lunar. Aceasta poate fi prevestit de anumite semne asa numitele semne premenstruale care constau in :dureri resimtite la baza abdomenului sau in zona pelviana, marirea sanilor sau senzatia de durere la atingere, irascibilitate, nervozitate etc.

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| LoredanaTM a răspuns:

Iti recomand sa citesti ghidul menstruatiei creat de cei de la Chilotis.
https://chilotis.com/pages/ghidul-menstruatiei-gratuit

| AlexandraLupoae explică:

Si in plus, mi-e rusine sa o intreb pe mama mea...