| cartofiorulroz a întrebat:

Care sunt simptomele venirii ciclului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

De obicei simptomele sunt la femeie la femeie dar majolitatea o le au.
Dureri de burta, balonari, irascibilitate, rezistenta scazuta la efort.

| DraudeS a răspuns:

Buna seara!

Dureri abdominale, balonare, umflarea sanilor, recalcitrare, cosurile pe fata se inmultesc, etc.

Sanatate!

| Azµre a răspuns (pentru DraudeS):

Corect Eduard! Bravo happy Ține-o tot așa

| DraudeS a răspuns (pentru Azµre):

Multumesc de apreciere! happy

Sanatate!

| Azµre a răspuns (pentru DraudeS):

Http://www.tpu.ro/......sionat-sa/

Îți recomand cu căldură, o întrebare postată de un om imoral.

| DraudeS a răspuns (pentru Azµre):

Cred ca i-a dat adminul delete, ca nu ma mai lasa sa o vad.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Azµre):

Prea tarziu.....cand sa vad si eu intrebarea...a disparut.

| Azµre a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Uită-te la alta, fată de 14 ani care a făcut sex și acum rămâne gravidă că a făcut fără prezervativ.
http://www.tpu.ro/......inat-fara/

| Flory1243 a răspuns:

Simptome fizice:

-umflarea si sensibilitatea sanilor
-retentia de lichide, balonarea, cresterea in greutate
-schimbari ale tranzitului intestinal
-acneea (cosurile)
-scurgeri ale sanilor la apasarea sanilor sau a mameloanelor (orice scurgere neprovocata de aceste manevre ar trebui sa fie evaluata de un medic)
-pofta de mancare exagerata (mai ales pentru dulciuri sau mancaruri sarate)
-schimbari ale ritmului nictemeral (al somnului)
-oboseala, lipsa de energie
-scaderea libidoului
-durerea mai ales de cap, ale sanilor, ale muschilor si articulatiilor, de spate (mai ales in regiunea inferioara imediat inaintea primei zile de ciclu menstrual).

Simptome comportamentale:

-agresivitatea
-atitudine retrasa fata de familie si prieteni.

Simptome emotionale:

-depresie, tristete, deznadejde
-furie, iritabilitate
-anxietate
-schimbari de dispozitie
-incapacitate de concentrare, scaderea atentiei.
Prin definitie, sindromul premenstrual apare in perioada luteala (intre ovulatie si debutul sangerarilor menstruale). Acestea pot apare pe intreaga perioada descrisa mai sus sau doar pentru o scurta perioada de timp in perioada de ovulatie sau in zilele imediate dinaintea menstrei. Femeia observa ca severitatea si modul de aparitie a simptomelor variaza de la o luna la alta si ca acestea apar sau dispar fara o cauza clara.

| alien134340 a răspuns:

Cu o saptamana sau inainte de producerea menstruatiei femeile au frecvent simptome premenstruale. Astfel, ele se pot simti mai tensionate, nervoase sau emotive, de asemenea, pot avea dureri la nivelul sanilor sau prezinta acnee.Totodata, pot avea mai putina energie decat de obicei si se pot simti mai putin capabile de a efectua exercitii fizice. Cu o zi sau doua inainte de menstruatie pot aparea dureri (crampe) la nivelul abdomenului, spatelui sau picioarelor. In timpul primelor zile ale menstruatiei, aceste simptome dispar.