| mennenspeed a întrebat:

Sall. Mi-a aparut de 1 saptamana un cos alb sub pleoapa superioara, de cateva zile l-am strans si am tot apasat, a curs un lichid galbui, m-am spalat pe ochi,dar e tot asa, si pe exterior se vede ceva rosu, e si umflat ochiul... Ce poate fi? Cei care ati avut cum ati putut rezolva? Cineva mi-a spus de operatie, dar nici nu vreau sa ma gandesc! funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Cezar a răspuns:

Cred ca o sa treaca de la sine! Totusi daca vrei sa stii cu adevarat cum poti sa rezolvi te duci la medicul de familie sau la un dermatolog!

| BiuL a răspuns:

Ioi niciodata nu am avut cosuri in zona aceea asa ca sincer cred ca e vorba de altceva, de exemplu un ulcior. E o zona sensibila asa ca eu iti recomand sa mergi la medic, adica in cel mai rau caz ti-ar putea fi afectata vederea permanent si cu asta chiar nu e o chestie de glumit.

| Voluntar a răspuns:

Eu, din fericire, nu m-am confruntat cu aceasta problema pana acum, si nici nu doresc. Insa, ceea ce vreau sa-ti spun, este ca ar fi bine, si chiar te sfatuiesc, sa te duci la doctor. Este mult mai bine sa faci pasul asta. Din cate ai scris, nu stii cu se poate rezolva problema, si, eu spun ca ar fi cel mai bine sa te duci la un doctor, doar un doctor iti poate spune/face ceea ce este mai bine pentru tine. Oamenii iti pot spune fiecare parerea lor, ceea ce cred ei ca este bine, dar, cea mai buna decizie este sa te duci la un doctor. Ia-ti inima in dinti si da-i bataie!big grin. Sper sa te faci bine curand si sa asculti de sfatul meu.winking

| SimonaCristina a răspuns:

Se numeste orjelet si este o infectie a pleoapei. Sterge locul cu ser fiziologic ( NU cu ceai de musetel), apoi aplica unguent oftalmic cu tetraciclina.Atentie! Se poate muta si la celalalt ochi! Fundita?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! Poti consulta un medic și problema se rezolvă. O seară bună!

| ℓσяєภยş a răspuns:

Nu ar cam fi trebuit sa-l "spargi". Daca spargi cosurile se vor face altele, si altele...Iar acel "ceva rosu" este cosul care in curand vei scapa de el. Du-te la un dermatolog!

| ayame_9706 a răspuns:

Eu am avut tot pe pleoapa. am fost la oftalmolog si mi-a recomandat un unguent pentru ochi (poti intreba si la farmacie) dupa o dezinfectare in prealabil a zonei. mi-au recomandat niste servetele speciale pentru bebelusi tot din farmacie pentru ca zona e foarte sensibila, ochiul tau este probabil umflat din cauza faptului ca ai traumatizat zona respectiva. poate fi doar un punct de grasime. in cazul in care esti fata se poate sa fi aparut din cauza produselor cosmetice. eu iti recomand totusi sa te duci la oftalmolog pentru ca el stie cel mai bine. in opinia mea nu e nici vorba de operatie. succes!happy