| pisicutzamik a întrebat:

Buna,TPU! de doua zile am o problema la ochiul stang, mai exact la pleoapa superioara in interior mi-a aparut ceva rosu cu ceva galben in varf(seamana cu un cos dar nu este)ma doare cand clipesc si mi sa invinetit un pic in coltul ochiului la exterior! Oare ce o fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Nu ustura!
Usturoiul are proprietati antibiotice si antiinflamatoare, cu ani in urma era considerat panaceu universal.
Tai un catel de usturoi in doua si atingi cu partea zemoasa, ceea ce tu numesti "cos", ulciorul adica.
Este leacul bunicii, dar e sigur.

13 răspunsuri:
| mihaibrasov a răspuns:

Eu sunt sigur de faptul ca trebuie sa consulti un medic oftalmolog. Sigur nu te mananca, si la ochi, mai ales, e important sa nu se agraveze. Am avut si eu mai demult un cos in interiorul pleoapei, dar era la margine, nu mult in interior, insa daca ti s-a invinetit, nu e bine. Mergi la medic cat mai repede.

| Azµre a răspuns:

Este Ulcior!
Iei de la farmacie Gentamicină sau Garasone picături, pui de 3-4 ori pe zi în ochi.
Dă-i și cu usturoi, iei un cățel îl rupi apeși pe el să iasă zeama și dai acolo pe bubă.
Trece în 2-3 zile.

| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru Azµre):

Acum pe bune! tu ti-ai stors usturoi in ochi? sau doar ai auzit de asa ceva? ma gandesc ca ustura ingrozitor

| Azµre a răspuns (pentru Bluebutterfly80):

Lol! E cel mai bun tratament! Se dă pe ulcior și se retrage într-o zi!

| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru Azµre):

Eu am intrebat daca ai incercat! deci ustura? sau nu? :p

| Azµre a răspuns (pentru Bluebutterfly80):

Da chair acu 1 lună am avut un ulcior, nu ustură deloc happy o mică jenă atât.

| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru Azµre):

Ok, merci! e bine de stiut!
ps : mai ai loc in sifonier sa pui tricourile de campion?hee hee

| Azµre a răspuns (pentru Bluebutterfly80):

Doar 1 atât poți primi pe lună.

| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru Azµre):

Pacat! altfel iti deschideai magazin :p

| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru greece12):

Multumesc mult, chiar nu am stiut!
cunosc proprietatile principiilor active din usutoi, dar nu ma gandisem niciodata ca se poate folosi si in cazul unui ulcior!
o zi faina sa ai!

| greece12 a răspuns (pentru Bluebutterfly80):

Cu placere!happy
Foloseste-l dupa-masa sau seara, cand vei sta in casa, sa nu te simti jenata de miros si totul va fi bine!

| greece12 a răspuns (pentru Bluebutterfly80):

Nu ustura!
Usturoiul are proprietati antibiotice si antiinflamatoare, cu ani in urma era considerat panaceu universal.
Tai un catel de usturoi in doua si atingi cu partea zemoasa, ceea ce tu numesti "cos", ulciorul adica.
Este leacul bunicii, dar e sigur.

| Bluebutterfly80 a răspuns:

Kanamicina oftalmica este special pentru asa ceva! iti va ameliora durerea, inflamatia si te vei vindeca in cateva zile!
probabil ai stat in curent sau ti-a intrat vreun corp strain in ochi!
multa sanatate iti doresc! happy

| pisicutzamik explică:

Va multumesc tuturor pentru sfaturi, am sa incerc tot ce ati recomandat voi! dar m-am spalat cu apa calda si cu sapun si vad ca mi-a trecut durerea si acea roseala s-a strans nu mai este asa ca de dimineata!