| XCalinStelistuX a întrebat:

Am 12 ani iar seara nu pot sa dorm de vreo saptamana. Mentionez ca aproape un am am stat in continuu la calculator pana la 2-3 noapta, acum sunt ametit si mi-e frica sa nu mor...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| introduaicinumele a răspuns:

De murit nu mori. Dar o sa ai probleme cu spatele (si eu la 12 ani stateam non stop in fata PC-ului si ma dureau oasele, nici nu mai stateam drept, dar mi-am revenit dupa ce am inceput sa fac miscare). Daca nu te misti poti face si alte complicatii la inima, muschi etc.
Incearca sa stai drept cand esti la PC si din ora in ora misca-te 10-15 minute.

Pune-te in pat la 11 si pune-ti telefonul sa sune la 7 dimineata. Asta te va ajuta cu dormitul. Intr-o luna-doua o sa ajungi sa te trezesti la 7 fara sa iti sune ceasul si te vei culca singur la 10-11 (intre 11-1 noaptea e cel mai bun somn).
In timp o sa te simti mai bine, si nu uita, fa miscare (macar o ora pe zi cu bicicleta, sau la un fotbal ceva) si mananca sanatos (fructe multe).

Cel mai important, nu te speria, totul se rezolva, nu-i tarziuwinking

| Kaℓi a răspuns:

Ufff! si parintii tai ce pazesc? cum sa stai pana la ora aia, la varsta ta?

| doctorandus a răspuns:

Cere un consult medical sau cheama Salvarea.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Nu-ti fa griji. Exact la fel mi s-a intamplat si mie.In vreo 3-4 zile daca eviti PC-ul si faci cat de cat miscare, GARANTAT vei fi ca ca nou.Ai grija, ca vei avea probleme de memorare, concentare si de focalizre oculara si mentala de lunga durata daca nu iei masuri.Stiu foarte bine ce am scris.

| Fulbaster a răspuns:

In primul rand linisteste-te, iar daca vrei sa adormi, inainte de culcare, ar trebui sa faci efort fizic(flotari, abdomene) si uiti si de ameteala si faci si muschi.

| SirGilbert a răspuns:

Lasa-te de orele tarzii la calculator, citeste o carte si bea o cana de ceai/lapte caldut!

| XCalinStelistuX explică:

Deasemenea am ameteli dar e o boala nu e legat de somn

| DemonSoul a răspuns:

Un an pana la 2-3 noapte ...la 12 ani? :O Te distrugi singur, ai probleme cu creierul ...iti este afectat daca tu pierzi noptile timp de un an la 12 ani in fata calculatorului.

| Wendego a răspuns:

Baga somnifere

| CrazyWLF a răspuns:

Frate mai ai cateva ore de trait fa ceva ce n-ai facut niciodata cum ar fi sa te arunci depe casa/bloc laughing)))