| anonim_4396 a întrebat:

Sall Tpu...Am fost muscat de un caine(mic) prin pantaloni(pantalonii nu sau rupt) s-a format un format un cerculet rosu in jurul ranei...Care ar putea fi simptomele muscaturii si cum as putea sa o tratez?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Dacă cunoşti câinele şi şti a cui era ( dacă şti că e vacccinat ) atunci NU ai de ce să-ţi faci griji.

Pentru a dezinfecta locul respectiv să te speli întâi cu apă şi săpun, te ştergi bine şi apoi iei o bucată de vată şi o înmoi în spirt sanitar, apoi te ştergi bine/apăsat pe locul în care ai fost muşcat.
S-ar putea să te usture puţin.

Apoi, după ce se usucă locul, ar fi bine să pui un pansament cu puţină cremă de Triamcinolon, Tetraciclină, sau alt unguent cu antibiotic.

Dacă nu şti al cui e câinele şi dacă nu e vacccinat, ori dacă ţi se irită/inflamează muşcătura, ar fi BINE să mergi URGENT la medic!

3 răspunsuri:
| TheBlackAng3l a răspuns:

Orice muscaura de animal trebuie tratata la medic...se fac niste vaccine, am facut si eu..si nu in burta cum zice lumea ci in umar, mergi la doctor neaparat

| bogdi504 a răspuns:

Cainele era vacinat si timp de 4-5 zile nu mi s-a umflat piciorul sau cv din genu...yupiii mai vreau o muscatura laughing

| dary11 a răspuns:

Eu cred ca primul lucru ar fi sa te duci la doctor sa iti faci un vaccin antirabic fiindca e destul de grav sa te muste un caine oricat ar fi e de mic