| Daniel222222 a întrebat:

Salut,acum 2 saptamani m-a muscat o capusa am fost la doctor sa o scot am luat si antibiotice, si m-am uitat pe net la simptomele bolii lyme si nu ma dor articulatiile nu am febra nu am voma etc. dar in zona muscaturii mi s-a invinetit nu stiu e asa putin negru decat dabi se vede si nu este cum era in celelate poze ca se inroseste rau de tot la mine nici macar nu e rosu unde m-a muscat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| BroascaCuElice a răspuns:

Capusa poate transmite mai multe boli nu doar lyme:
encefalita de capuse ( transmisa prin ixodes ricinus)
febra recidivanta ( cauzata de Borrelia)
febra hemoragica de Crimeea -Congo( transmisa prin hyalomma marginatum)
febra butunoasa ( cauzata de rickettsia conori)
anasplamoza
Dar avand in vedere ca nu ai simptome specifice totul e ok

1 răspuns:
| IoanaPuppy31 a răspuns:

Buna,
E normal sa se întâmple ceva in zona aia, totuși zona a fost afectata rău. E că și cum ai baga tu un cuțit în pâine că sa o tai. Ceva de genul.